دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > نکات ایمنی در سفر را پیش از نوروز به خاطر بسپارید
 


نکات ایمنی در سفر را پیش از نوروز به خاطر بسپارید

مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا اعلام کرد

  نکات ایمنی در سفر را پیش از نوروز به خاطر بسپارید

 مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا درآستانه نوروز نکاتی درباره ایمنی سفر را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر محمد اسماعیل مطلق گفت: هنگام سفر حتما مطمئن باشید که تمام درها و پنجره ها را بسته اید، شیر گاز را حتما چک کنید و کاملاً ببندید، از دادن کلید منزل به افراد غیرمطمئن و ناآشنا خودداری کنید، حتی برای آب دادن گلدان هایتان، اگر وسایل قیمتی در منزل دارید در صورت امکان در اختیار شخص قابل اطمینانی قرار دهید یا در جای مناسبی نگهداری کنید .

مشاور معاون بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا افزود:در سفر هر جا احساس خواب آلودگی کردید، توقف کنید. بستن کمربند ایمنی علاوه بر تامین سلامت راننده باعث می شود تسلط بیشتری در رانندگی داشته باشید .هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنید . از سوار کردن سرنشینان بیش از حد مجاز خودرو خودداری کنید .

وی ادامه داد: دنبال رکورد زدن در جاده نباشید،  همیشه پیش از سفر، خوب استراحت کنید تا در زمان رانندگی دچار خستگی و خواب آلودگی نشوید . باور نادرست " من پشت فرمان امکان ندارد که خوابم ببرد" سبب مرگ بسیاری از خانواده ها بوده است. در رانندگی های طولانی هر چند وقت یکبار در شانه های خود حرکات نرمشی انجام دهید و سعی کنید در حالت خستگی از ماشین پیاده شده و چند حرکت ورزشی انجام دهید .

 مشاور معاون بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا بیان کرد:  عصر بعد از نهار به ویژه در هوای گرم، خواب بر انسان مستولی می شود. با ناهار دوغ نخورید و اگر احساس خواب آلودگی کردید حتما چند دقیقه استراحت کنید و مجددا سفر را ادامه دهید. همه راننده های جاده تجربه مسافرت بین شهری ندارند. مراقب نو راننده ها باشید و آنها را دستپاچه نکنید.

وی افزود: همیشه باک بنزین ماشین خود را پر کنید و به امید پمپ بنزین بعدی نباشید. ترافیک پیش بینی نشده ممکن است بنزین ناچیز شما را به هدر دهد. همیشه شکلات، بیسکویت و میوه در ماشین همراه داشته باشید.  

مشاور معاون بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا گفت: در جاده با رانندگان محلی، مسابقه نگذارید . قبل از راه افتادن در هر جاده ای، حتما در مورد نقاط دیدنی مسیر کمی اطلاعات جمع آوری کنید. همه دیدنی ها در مقصد نیست و مسیر سفر بخش بزرگی از سفر است. به بچه ها در سفر نقش بدهید. خواندن تابلوها، نوشتن نکات جالب در دفترچه کوچک شان، حساب کردن کیلومترهای باقیمانده تا مقصد و ... نگذارید در موبایل و تبلت غرق شوند.

وی افزود:  همیشه یک نفر را مسئول بازبینی نهایی محل اقامت در هتل، مسافرخانه یا ... کنید. طلا، شارژر موبایل و لوازم شخصی حمام بیشترین وسایلی هستند که مسافران فراموش می کنند. یک بطری آب معدنی همراه داشته باشید. همواره لازم خواهد شد. پول هایتان را در یک کارت اعتباری نریزید. مقداری پول نقد همراه داشته باشید. هر جایی را برای خوردن غذا انتخاب نکنید. از محلی ها آدرس یک رستوران مطمئن را بپرسید. گاهی یک مسمومیت یا اسهال ساده، یک سفر را برباد می دهد.

وی ادامه داد: از موزه های مردم شناسی هر شهر دیدن کنید. در سفر غر نزنید. شرایط هر چقدر دشوار، برای چند روز قابل تحمل است. در چشم به هم زدنی خاطره می شود. خاطره خوب بسازید. اگر مقدور است وسایل ابتدایی پخت و پز همراه داشته باشید. در سفرهای طولانی طبخ غذا هم سالم و هم به صرفه است.

وی افزود: یک نقشه در ماشین خود داشته باشید. با آنکه نرم افزارهای تلفن همراه برای مسیریابی فوق العاده اند اما اینترنت در بسیاری از نقاط عملا جواب نمی دهد. اگر پلیس در جاده های محلی به شما توصیه کرد که به دلیل ناآشنایی با جاده بهتر است از یک مسیر خاص تردد نکنید، بهتر از مسیر مناسب را انتخاب کنید. پاور بانک همراه داشته باشید. غذاهای محلی را تست کنید. حتی اگر باب طبعتان نیست، کمی بچشید. غذاهای محلی بخشی از فرهنگ بومی مناطق است.

مطلق گفت:  در چند سال اخیر اقامتگاه های بوم گردی در شهرهای مختلف راه اندازی شده که به مراتب از هتل ها ارزان تر و تمیزتر هستند. برای خرید سوغاتی با محلی ها حرف بزنید. طرح دوستی بریزید و اعتماد آنها را جلب کنید. آنها بهترین راهنما برای خرید اجناس خوب با قیمت مناسب هستند.  کودکان را در دشت و جنگل رها نکنید. خیلی از آنها تفاوت حیوانات خطرناک عروسکی را با واقعی نمی دانند.

وی افزود: قوطی کنسرو را در طبیعت رها نکنید. بعد از رفتن شما حیوانات سراغ آنها می آیند و دست و پوزه شان زخمی می شود. در طبیعت جز عکس یادگاری هیچ ردپایی از خود به جا نگذاریم. کفش پاشنه بلند برای خانم ها و دمپایی برای آقایان مناسب سفر تفریحی نیست. بخصوص اگر قصد قدم زدن طولانی دارید. در سفر آب و مایعات زیاد بنوشید.

مشاور معاون بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا ادامه داد: زاویه تابش آفتاب در بیشتر نقاط ایران به شکلی است که در فصل گرم استفاده از عینک آفتابی لازم است. از کرم ضد آفتاب نیز غافل نباشید.

دکتر مطلق گفت: موقع سلفی گرفتن به پشت سرتان را نگاه کنید. اگر عینکی هستید و عینک زاپاس دارید، حتما با خودتان همراه ببرید. اگر شب در چادر اقامت دارید هر گز گاز پیک نیکی را تا صبح روشن نگذارید.

وی افزود: اگر شنا بلد نیستید به آب نزنید. این باور که امکان ندارد من غرق شوم، علت غرق شدن بسیاری از افراد است.  اگر در طبیعت چای آتشی درست می کنید یا بساط جوجه کباب راه انداخته اید، تا زمان خاموش نشدن کامل آتش حرکت نکنید. بیشترین آتش سوزی جنگل ها و مراتع در تعطیلات نوروز رخ می دهند.

مشاور معاون بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا گفت: بر اساس گزارش ها بیشترین آمار تصادفات در 25 کیلومتر خروجی و ورودی شهرهاست. احتمالا چون راننده هنوز در حال و هوای خروج است و دل به جاده نداده یا چون گمان می کند به مقصد رسیده و تمرکزش کم می شود. زمان رانندگی در شب از نور مناسب استفاده کنید . بهتر است که برای بین راهتان از غذاهای پخته استفاده نکنید. نان و پنیر و سبزی همراه گوجه و خیار یا میوههای فصلی مانند انگور و طالبی و خربزه میتوانند برای بین راه بسیار مناسبتر باشند. مطمئن باشید اگر یک روز غذای ساده بخورید اتفاقی برایتان نمی افتد . قراردادن بطریهای آب، نوشابه یا صیفی جاتی مانند هندوانه و خربزه داخل آبهای روان برای خنک شدن، صحیح نیست. شاید آب روان آلوده بتواند باعث خنک شدن خوراکیهایتان بشود اما انتقال قطرههای این آب بعد از باز کردن در بطری یا بریدن صیفیها، میتواند به راحتی داخل خوراکیتان نفوذ کند و مقدمات انتقال آلودگی و ابتلا به بیماری را در شما به وجود بیاورد .

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٧ - ٠٨:٣٠ / شماره خبر: ١٨٧٩٢٦ / تعداد نمايش: 46  


لیست اخبار >>