سه شنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > میلیون ها نفر در دنیا بدون دسترسی به آب سالم زندگی می کنند
 


میلیون ها نفر در دنیا بدون دسترسی به آب سالم زندگی می کنند

معاون مرکز سلامت محیط و کار در آستانه روز جهانی آب خبر داد

  میلیون ها نفر در دنیا بدون دسترسی به آب سالم زندگی می کنند

 700 میلیون نفر در سراسر جهان تا 2030 به دلیل کمبود شدید آب مجبور به جابجایی می شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، مهندس محسن فرهادی به مناسبت 22 مارس روز جهانی آب افزود : امروزه میلیون ها نفر در دنیا هنوز بدون دسترسی به آب سالم زندگی می کنند و در خانوارها، مدارس، محل کار، مزارع و کارخانجات برای زنده ماندن و رونق دادن به زندگی تلاش می کنند.

وی گفت : از هر چهار مدرسه ابتدایی در جهان یک مدرسه به آب آشامیدنی سالم دسترسی نداشته و از منابع نامطمئن برای رفع تشنگی استفاده می کنند. بیش از 700 کودک زیر پنج سال هر روز در اثر اسهال می میرند که مرتبط با آب ناسالم و دفع غیربهداشتی فاضلاب است.

فرهادی افزود: 80 درصد از مردمی که از منابع حفاظت نشده و ناسالم استفاده می کنند، در مناطق روستایی زندگی می کنند. حدود دو سوم از مردم جهان تجربه کمبود آب را در یک ماه از سال تجربه کرده اند .

وی گفت: هر کس و هر کجا هستید دسترسی به آب سالم حق شماست و هیچکس نباید به دلایل مختلف از جمله نژاد، مذهب، قوم، زبان، ملیت، طبقه، فقر، ناتوانی، محل سکونت، شرایط اقتصادی و اجتماعی از دسترسی به آب محروم باشد.

فرهادی افزود: دسترسی به آب آشامیدنی سالم یا آب آشامیدنی با مدیریت ایمن، بدین صورت تعریف می شود که آب در محل سکونت وجود داشته و قابل دسترس در هنگام نیاز بوده و عاری از آلودگی باشد. حقوق بشر همه را بدون هیچ تبعیضی مستحق دسترسی به آب می داند؛ دسترسی به آب کافی، ایمن، قابل قبول، قابل دسترس، کافی و اقتصادی برای مصارف شخصی و خانگی شامل آشامیدن، توالت، شستشوی البسه، پخت و پز و تامین بهداشت فردی و خانوار.

معاون مرکز سلامت محیط و کار گفت: تخریب محیط زیست، تغییر اقلیم، رشد جمعیت و جنگ از دیگر عواملی است که باعث جابه جایی جمعیت و مهاجرت شده و دسترسی به آب سالم را با مشکل مواجه می کند. تامین سلامت عمومی، توسعه پایدار و جامعه جهانی، بدون دسترسی به آب سالم برای همه تحقق پیدا نمی کند.

فرهادی افزود: بیست و دومین روز از ماه مارس از سوی سازمان ملل متحد به نام روز جهانی آب نام گذاری شده که مصادف با دوم فروردین است. شعار روز جهانی آب در سال 2019، «آب برای همه» و « هیچ کس نباید محروم بماند» می باشد. این شعار در راستای هدف 6.1 اهداف توسعه پایدار مبنی بر اطمینان از در دسترس بودن و مدیریت پایدار آب برای همه تا سال 2030 می باشد.

وی در پایان گفت :برای تحقق این امر لازم است تمرکز بیشتر برای دسترسی افرادی که به آب سالم  دسترسی ندارند، انجام شود و در فرآیند تصمیم گیری صدای آنها شنیده شود. چارچوب های قانونی و مقررات حق دسترسی به آب را برای همه مردم به رسمیت بشناسد و سرمایه گذاری کافی و عادلانه بایستی بصورت موثر برای افرادیکه بیشترین نیاز را دارند، انجام شود.

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧ - ١١:٣٧ / شماره خبر: ١٨٨٢٣٩ / تعداد نمايش: 75  


لیست اخبار >>