پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تشریح اقدامات حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مناطق سیل زده/ استقرار تیم‌های سلامت در محل‌های اسكان سیل‌زدگان
 


تشریح اقدامات حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مناطق سیل زده/ استقرار تیم‌های سلامت در محل‌های اسكان سیل‌زدگان

از سوی رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان

  تشریح اقدامات حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مناطق سیل زده/ استقرار تیم‌های سلامت در محل‌های اسكان سیل‌زدگان

 رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به پیامدهای وقوع سیلاب در حوزه بهداشت و سلامت، اظهار داشت: طبیعتا وقوع سیلاب علاوه بر خساراتی که به منازل، تاسیسات و اموال وارد می‌کند، سلامت جسمی و روانی افراد را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر سید مهدی حسینی زاده تصریح کرد: در سیل اخیر نیز با هدف به حداقل رساندن عوارض و پیامدهای سیلاب بر سلامت مردم، فعالیت‌های خود را آغاز کردیم. به ویژه آن که با گروه‌های خاصی نظیر مادران باردار، کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مواجه ایم که باید تحت مراقبت ویژه قرار می‌گرفتند که به همین منظور، 72  تیم‌ سلامت متشکل از پزشک، ماما و کارشناس بهداشت‌ محیط و بیماریها در محل‌های اسکان سیل‌زدگان به صورت دائمی یا سیار استقرار دارند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: تامین سلامت مادران باردار و کودکان یک شاخص جهانی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به همین منظور تاکنون بیش از662  مادر باردار، 4547 کودک و 1451 سالمند به اردوگاه های سیل زدگان و مکان های امن منتقل و تحت مراقبت های بهداشتی و درمانی قرار گرفته اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: از زمان وقوع سیلاب تاکنون  به بیش از 25844 نفر خدمات بهداشتی و درمانی شامل ویزیت، خدمات مامایی و پرستاری، تزریقات و... ارائه شده است.

حسینی زاده تاکید کرد: با توجه به لزوم رعایت بهداشت فردی در محل های اسکان به منظور پیشگیری از شیوع بیماریهای واگیر، به قریب به 15000 هزار نفر از افراد ساکن در اردوگاه ها بصورت چهره به چهره آموزش خودمراقبتی داده شده است که این امر با توجه به اهمیت موضوع، همچنان ادامه دارد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان افزود: همچنین با توجه به احتمال بالای آلودگی آب در زمان وقوع سیلاب و در نتیجه شیوع بیماری‌های گوارشی، به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها، نظارت بر آب آشامیدنی و تغذیه مردم سیل‌زده به ویژه سیل‌زدگانی که اسکان داده شده‌اند در دستور کار قرار دارد و تاکنون بیش از 17400 مورد کلرسنجی از آب آشامیدنی و 2024 مورد نمونه برداری میکروبی انجام شده و بر دفن بهداشتی 30 مورد لاشه حیوانات نظارت بعمل آمده است.

وی تصریح کرد: به منظور گند زدایی سطوح بیش از 2 تن آهک تهیه وتوزیع شده است و همچنین 200 کیلوگرم  پرکلرین نیز جهت گند زدایی توزیع، و بیش از 8 تن مواد غذایی غیرقابل مصرف معدوم سازی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: همچنین در راستای رفع نیاز های بهداشتی گروههای مختلف سنی بیش از 6689 بسته محصولات سلولزی شامل پوشک بچه و سالمند و... در اختیار سیل زدگان قرار گرفته و 887 بسته شیر خشک تحویل مادران دارای نوزاد شده است.

حسینی زاده گفت: همچنین در این مدت برای 5326 کودک واکسن تزریق شده و 343 مورد نمونه برداری بیماریهای واگیر انجام شده که خوشبختانه هیچ موردی از ابتلا به این بیماریها گزارش نشده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان در پایان گفت: به منظور انجام مداخلات روانی اجتماعی به مردم درگیر سیلاب، 25 تیم دو نفره بصورت روزانه به تمامی کمپ های اسکان مردم سرکشی میکنند و با شناسایی افراد دارای اختلال از گذشته یا متاثر از سیل، مداخلات لازم را بعمل می آورند.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٨ - ١٣:١٩ / شماره خبر: ١٨٩٠٦٢ / تعداد نمايش: 97  


لیست اخبار >>