چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > 127 مرگ ناشی از غرق شدگی در دریا/ 455 غرق شده در سه استان شمالی در سال 97
 


127 مرگ ناشی از غرق شدگی در دریا/ 455 غرق شده در سه استان شمالی در سال 97

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اعلام کرد

  127 مرگ ناشی از غرق شدگی در دریا/ 455 غرق شده در سه استان شمالی در سال 97

 معاون فنی و رئیس اداره پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از 127 مرگ ناشی از غرق شدگی در دریای خزر طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر علیرضا مغیثی گفت: غرق شدگی یکی از مشکلات جدی سلامت و بهداشت عمومی به ویژه در استان های ساحلی کشور و در فصل تابستان می باشد. خطر غرق شدگی فقط در ساحل های شلوغ نیست و می تواند در هر جایی که آب وجود دارد، افراد را تهدید کند.

وی افزود: با آغاز فصل گرما و تعطیلات، سواحل شمالی کشور با استقبال بسیاری از هموطنان و گردشگران به منظور شنا در دریا مواجه می گردد. شنا در دریای خزر انگیزه بسیاری از گردشگران در فصل تابستان است. از این رو برنامه پیشگیری از غرق شدگی در استانهای شمالی کشور (گیلان، مازندران، گلستان) برای پیشگیری از درد و رنج ناشی مرگ عزیزی در تعطیلات تابستان بسیار پر اهمیت است.

وی بیان کرد: در سال گذشته تعداد کل موارد ثبت شده غرق شده در سه استان شمالی کشور 455  نفربود. که از این تعداد مردان  75 درصد ( 341 نفر) و زنان  25 درصد (114 نفر)  موارد غرق شدگی را به خود اختصاص دادند. 

وی ادامه داد: بالاترين تعداد مربوط به استان مازندران با تعداد  369 نفر سپس استان گیلان با تعداد  76 نفر و استان گلستان با تعداد 10 نفر بوده است. 88.5 درصد این حوادث در دریا اتفاق افتاده (که از این تعداد 11.75 درصد در محدوده مجاز برای شنا کردن و 88.25 درصد در محدوده خارج از طرح مجاز برای شنا استفاده کرده اند)، و 11.5درصد در رودخانه ها و استخر (استخر، آب انبار، آب پشت سد، چاه، حوض ) دچار حادثه شده اند.

مغیثی بیان داشت: از کل موارد غرق شدگی 28 درصد (127 نفر) منجر به فوت گردید و 72 درصد  (328 نفر) با موفقیت احیا شدند. گروه سنی 24-20 سال با 15.4 درصد بیشترین تعداد موارد غرق شدگی را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب گروه سنی 19-15 سال با 13.93 درصد و سپس گروه سنی 29- 25 سال با  13.49درصد قرار داشتند.

معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر گفت: بیشترین موارد غرق شدگی با  77.88 درصد مربوط به افراد مهمان از شهر های دیگر کشور و 22.12 درصد مربوط به افراد بومی سه استان فوق بوده است. بیشترین تعداد غرق شدگی به ترتیب مربوط به ماه های شهریور با 37 نفر، سپس مرداد با 31 نفر و تیر با 27 نفر بوده است.

وی ادامه داد: در سال 1393 آمار غرق شدگی در سه استان شمالی 307 مورد بوده و طی سالهای بعد افزایش داشته ولی آمار مرگ ناشی از غرق شدگی کم و بیش ثابت مانده است.

وی افزود: گذشته از افزایش مسافرت ها به استانهای سواحل جنوبی دریای خزر و لذت بردن از تابستان و شنا همراه خانواده و دوستان این امر حکایت از این دارد که در طی سالهای اخیر تمرکز بیشتر بر روی امداد به مغروغین و نجات و احیاء آنها بوده است و کمتر به  پیشگیری از غرق شدگی توجه شده است.

مغیثی گفت: در سال جاری نیاز است به این وجه تمرکز بیشتری بشود. برای دست یافتن به این هدف لازم است که موازین پیشگیری از غرق شدگی از سه استان شمالی کشور فراتر رفته به سایر استانها برسد. چرا که اکثر قربانیان از ساکنین سایر استانهای کشور هستند و مردم سه استان شمالی کمترین سهم را در غرق شدگی و مرگ ناشی از آن دارند. این امر شامل هشدارهای جدی و آموزشهای لازم در مورد ایجاد تکنیک های خود مراقبتی می شود. 

وی خاطرنشان کرد: مسافرینی که از استان تهران به خطه شمال مسافرت می کنند در جایگاه اول، بعد از آن استان های خراسان در جایگاه دوم، و سپس استان البرز در جایگاه سوم قرار دارد. مسافرین از استان های خوزستان، همدان در جایگاه های بعدی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: آموزش و اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و رسانه ها (در سطح کشور) به عموم مردم همزمان در مورد حفظ آرامش و خونسردی در زمان روبرو شدن با جریان فروبَرَنده یا امواج شکافنده که بطور اختصاصی در دریای خزر اتفاق میافتد (سبک کردن بدن بدون انجام فعالیت و خودداری از تقلا و دست و پا زدن)، تجهیز مناطق طرح سالم سازی دریا و جذاب کردن این اماکن به نحوی که مسافران رغبت بیشتری برای حضور در این اماکن داشته باشند و گنجاندن برنامه پیشگیری از غرق شدگی در برنامه آموزشی و پیشگیری از حوادث مدارس و دانش آموزان از جمله مواردی است که برای پیشگیری از غرق شدگی پیشنهاد می شود.

  

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٨ - ١١:١٧ / شماره خبر: ١٩١٤٤٦ / تعداد نمايش: 79  


لیست اخبار >>