چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > هاری خطرناک ترین بیماری مشترک انسان و دام/ 61 درصد بیماری های عفونی و 75 درصد بیماری های نوپدید زئونوز هستند
 


هاری خطرناک ترین بیماری مشترک انسان و دام/ 61 درصد بیماری های عفونی و 75 درصد بیماری های نوپدید زئونوز هستند

  هاری خطرناک ترین بیماری مشترک انسان و دام/ 61 درصد بیماری های عفونی و 75 درصد بیماری های نوپدید زئونوز هستند

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، به مناسبت 15 تیر ماه روز ملی مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان با بیان این نکته که بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، 61درصد بیماری های عفونی و 75درصد بیماری های نوپدید زئونوز هستند، گفت: به دلیل نزدیکی زندگی انسان با حیوانات در مناطق شهری و روستایی و استفاده از فرآورده های دامی، تمام انسان‌ها در معرض خطر ابتلا به بیماری های مشترک بین انسان و حیوان هستند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر فاطمه نوده با اشاره به فرارسیدن 15 تیر(6 ژوئن)، روز جهانی بیماریهای مشترک بین انسان وحیوان، گفت: بیماری های مشترک بین انسان وحیوان به صورت ضایعات پوستی بهبود شونده تا ضایعاتی که مانند هاری و سیاه زخم ریوی که باعث مرگ افراد خواهد شد، در بالین ظاهر می شود.

دکتر نوده شایع ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان را حیوان گزیدگی، تب مالت و سالک دانست و افزود: بر اساس گزارشات سازمان جهانی بهداشت، از میان 1709 عامل بیماریزا، 832 عامل(49درصد) از حیوانات به انسان منتقل می شود. به دلیل استفاده های مکرر از فرآورده های دامی در طی روز، احتمال ابتلا به بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان بالاست. از میان 156 بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، 118 مورد آن (75درصد) از حیوانات به انسان منتقل می شود.

معاون بهداشت دانشگاه و رئیس مرکز بهداشت شهرستان سبزواردر ادامه با اشاره به این مهم که فاكتورهاي پيچيده‌اي در نوپديدي بيماريهاي مشترك تاثير گذار شده‌اند كه براي هيچكدام از آنها نمي‌توان يك نسخه ساده مبارزه با بیماریها  درنظر گرفت و همگي با يكديگر در ارتباط هستند اظهار داشت: از مهمترین این فاكتورها میتوان به تغييرات آب و هوايي و تاثير آن برروي ناقلين مشترك بيماريها بين انسان و دام/جابجايي وسيع دام و پرندگان زنده و حتي حيوانات وحشي/تجارت مواد غذايي تهيه شده از دام و پرندگان و اقدامات بيوتروريستي عامدانه نام برد.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بیان داشت با تلاش همکاران و آموزش نوین شیب مدل ( آبشاری) و اطلاع رسانی به دورترین مناطق تحت پوشش دانشگاه در خصوص بیماری تب مالت موارد ابتلا در سال 97 نسبت به سال قبل 27 درصد کاهش یافته است .

 

دکتر نوده از بیماری هاری به عنوان خطرناک ترین بیماری مشترک بین انسان و دام یاد کرد و گفت: هر موردی از حیوان گزیدگی که در معرض ابتلا به بیماری هاری قرار دارد می تواند جهت انجام  واکسیناسیون به  به مرکز درمان پیشگیری از هاری مراجعه نمایند.

معاون بهداشت دانشگاه گفت: همکاران حوزه معاونت بهداشت در راستای افزایش آموزش عمومی و مراجعه به موقع مصدومین حیوان گزیده و فعالیت24 ساعته در تمام ایام سال واحد درمان پیشگیری از هاری شاهد افزایش 5/5 درصدی موارد حیوان گزیدگی درسال 97 نسبت به سال 96 بودیم که این نشانه خوبی از بالا رفتن سطح سواد سلامت مردم نسبت به بیماریهای مشترک انسان و دام می باشد.

وی در پایان افزود: در سال 1397 بیش از 2200مورد حیوان گزیدگی به مرکز درمان  پیشگیری از هاری  حوزه معاونت بهداشتی تحت پوشش ایمن سازی قرار گرفته اند که با توجه به اینکه 8 مورد قطعی ثبت هاری در حیوانات مورد تایید قرار گرفته است ولی با پوشش به موقع و هماهنگ موارد انسانی خوشبختانه هیچ مورد بیماری هاری انسانی در جمعیت تحت پوشش دانشگاه نداشته ایم.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٨ - ١٠:٢١ / شماره خبر: ١٩٢٩١٩ / تعداد نمايش: 356  


لیست اخبار >>