دوشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > برگزاری کمیته ملی مشورتی مدیریت خطر بلایای کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 


برگزاری کمیته ملی مشورتی مدیریت خطر بلایای کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

با حضور مشاور معاونِ بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت انجام شد‌؛

  برگزاری کمیته ملی مشورتی مدیریت خطر بلایای کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 کمیته ملی مشورتی مدیریت خطر بلایای کشور با حضور مشاور معاونِ بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، همچنین مدیران و کارشناسان این حوزه از 18 دانشگاه علوم پزشکی کشور، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، مشاور معاونِ بهداشت گفت: کشـور ما به دلایـل گوناگـون یکی از کشورهای بلاخیز طبیعـی جهـان و جزء ۱۰ کشـور ردیـف اول حادثه خـیز است، به طـوری که در شـرایط فعلـی حـدود ۷۰ درصد کشور در معـرض خطـر زلـزله بـوده و بـه دلیـل شرایـط نامسـاعد جوی و استفاده‌ های نابجا از منابـع طبیعـی نزدیک به ۵۰ درصد کشورمان در معرض خطر جاری شدن سیل قرار دارد.

دکتر محمداسماعیل مطلق افزود:  تقریبا در هر هفته دو زلزله با شدتی کمتر از چهار درجه ریشتر رخ می‌ دهد و در هر ماه یک زلزله با قدرت چهار ریشتر اتفاق می ‌افتد که در این شرایط، روند طبیعی زندگی به طور ناگهانی از هم گسسته شده، مردم دچار رنج و درماندگی می شوند و در نتیجه به غذا، پوشاک، سرپناه، مراقبت های بهداشتی و پزشکی و سایر ضروریات زندگی احتیاج می یابند، در حالی که منابع عادی خدمات بهداشتی و امدادی محلی جوابگوی این نیازها نیست، بنابراین برای مقابله با آنها باید از منابع اضطراری محلی، ملی و بین المللی کمک گرفته شود.

وی ادامه داد: به همین دلایل تشکیل مدیریتی یکپارچه، توانمند و اعمال روش های صحیح و مناسب برای کنترل وضعیت بحرانی تا حد زیادی می تواند میزان خسارات را کاهش دهد.

دکتر مطلق، مدیریت بلایا را به معنای سوق دادن هدفمند جریان امور به روالی قابل کنترل به قصد برگرداندن امور در سریع ترین زمان ممکن به شرایط قبل از بحران در بخش های مختلف عنوان کرد.

مشاور معاونِ بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، برگزاری کمیته ملی مشورتی مدیریت خطر بلایای کشور با حضور ۲۴ مدیر و کارشناس گروه خطر بلایای ۱۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز را نیز تلاشی در راستای بررسی برنامه های دفتر مدیریت خطر بلایای وزارت بهداشت دانست.

وی گفت: در این کمیته ضمن گزارش اقدامات چهار ماهه دفتر مدیریت خطر بلایا، پیشنهادات نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در راستای ارتقای سطح کیفی برنامه های مدیریت خطر بلایا مورد تبادل نظر قرار گرفت.

دکتر مطلق از معرفی وب سایت دفتر مدیریت خطر بلایا، به عنوان یکی دیگر از برنامه های ارائه شده در کمیته نام برد و هدف از طراحی این وب سایت را معرفی و انعکاس فعالیت ها و عملکرد دفتر مدیریت خطر بلایا، اطلاع رسانی، توسعه ارتباطات برون بخشی و انتشار اخبار در سطح شبکه جهانی عنوان کرد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٥ تير ١٣٩٨ - ٠٨:٥٧ / شماره خبر: ١٩٣٠٠٧ / تعداد نمايش: 100  


لیست اخبار >>