چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > 600 نفر در یزد به هپاتیتc مبتلا هستند/ حذف کامل هپاتیتC تا پایان سال ۹۹در یزد
 


 600 نفر در یزد به هپاتیتc مبتلا هستند/ حذف کامل هپاتیتC تا پایان سال ۹۹در یزد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد:

  600 نفر در یزد به هپاتیتc مبتلا هستند/ حذف کامل هپاتیتC تا پایان سال ۹۹در یزد

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به " افتتاح کمپین حذف هپاتیتc در استان یزد" گفت:‌ بسیج حذف هپاتیتc در استان آغاز و حذف کامل این بیماری تا پایان سال 99 پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر محمدرضا دهقانی با اشاره به شعار روز جهانی هپاتیت ۲۰۱۹مبنی بر سرمایه گذاری برای حذف هپاتیت تصریح کرد: استان یزد در همین راستا با استقرار کلینیک هپاتیت در مرکز جامع خدمات سلامت نیکوپور برای تمامی بیماران شناسایی شده هپاتیت، تشکیل پرونده داده و مراحل درمانی آنها را با هزینه‌های کم و با تعرفه دولتی انجام می دهد.

وی خاطر نشان کرد: این بیماران با مصرف داروهای جدید به مدت سه تا شش ماه می‌توانند به طور کامل درمان شوند که با درمان کامل، هم خود فرد از خطر احتمال ابتلا به سرطان کبد نجات می یابد و هم حذف این ویروس خطرناک در استان میسر می‌شود.

دهقانی  با اشاره به آمار ابتلای این بیماری در کشور و استان یزد عنوان کرد: تعداد ۱۸۶۰۰۰نفر در کشور مبتلا به این بیماری هستند همچنین حداقل ۶۰۰نفر در استان یزد مبتلا به بیماری خطرناک هپاتیتc هستند.

وی با بیان این که بیماری هپاتیت در 90 درصد موارد بدون علائم است تصریح کرد: موارد علامت دار شامل زردی، درد شکم، بی اشتهایی، کاهش وزن، خستگی زودرس، ادم و غیره می باشد.

وی افزود: هپاتیت سی بیشتر در تزریقات مشترک و استفاده از سوزن و سرنگ آلوده و همچنین رفتارهای جنسی پرخطر و بیماران تحت دیالیز و هپاتیت بی از مادر به جنین، خون آلوده و در بین اعضای خانواده فرد آلوده منتقل می شود.

دهقانی در ادامه تماسهای تصادفی شغلی در بین پرسنل بهداشتی درمانی و و خالکوبی و تاتو را از دیگر راههای انتقال هر دو بیماری هپاتیت دانست و عنوان کرد: در ایران شیوع هپاتیت بی ۱.۵درصد و هپاتیت سی ۵. در صد جمعیت است.

وی خاطرنشان کرد: طبق بررسی های انجام شده حدود ۱میلیون و چهارصد هزار نفر به هپاتیت بی و حدود ۲۰۰هزار نفر به هپاتیت سی مبتلا هستند.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٨ مرداد ١٣٩٨ - ١٠:٤٢ / شماره خبر: ١٩٣٥٧١ / تعداد نمايش: 347  


لیست اخبار >>