چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت
 


سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت

به مناسبت روز جهانی هپاتیت

  سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت

 28 جولای(6 مرداد ماه) به عنوان روز جهانی هپاتیت نام گذاری شده است و معرف بیماری است که به علت التهاب کبد ایجاد می شود. شعار امسال این روز با عنوان Invest in eliminating hepatitis “" سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت از طرف سازمان بهداشت جهانی تعیین شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت،دکتر فاطمه نوائیان کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه هپاتیت بیماری شایعی است که در اثر انواع ویروس‌ها، داروها، الکل و جایگزینی بافت چربی و... در کبد ایجاد می شود. گفت: هپاتیت یکی از اصلی ترین عوامل سیروز، سرطان کبد، نارسایی کبدی می باشد که بدنبال ابتلا به هپاتیت های ویروسی رخ می دهد. هپاتیت های ویروسی به خصوص هپاتیت هایBوC برای دهه ها در سراسر جهان به عنوان قاتلی خاموش بود که خوشبختانه با تلاش های موثر در دودهه اخیر و با استفاده از ظرفیت های شبکه بهداشتی و همکاران دربدنه اجرایی و علمی کشور مبنی بر تولید واکسن در داخل و تولید داروی هپاتیتc منجر به کاهش شیوع بیماری هپاتیتBوCشده است.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت بهداشت دانشگاه در خصوص اهمیت این بیماری افزود: هم اکنون درجهان 240 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت مزمنB و170 میلیون نفر مبتلا به هپاتیتC مزمن زندگی می کنند و متاسفانه هرساله حدود یک میلیون نفر به علت هپاتیت‌هایB وCجان خود را از دست می دهند. درصورت نبود پاسخ مناسب و سریع به این دو بیماری در40-50 سال آینده بار زیادی را به جهان تحمیل خواهد کرد. بنابراین چشم انداز جهاني این است كه انتقال هپاتیت‌هاي ویروسي در جهان متوقف شود و همه

افرادي كه به هپاتیت مبتلا هستند به منظور درمان بیماري باید به داروهاي ایمن و موثر بر بیماري با امکان تهیه آن  دسترسي داشته باشند.

 در همین راستا، سازمان جهاني بهداشت براي حذفEliminationهپاتیتهاي ویروسيB

وCاهدافی از قبیل  كاهش 90درصدي موارد جدید ابتلا به هپاتیتهايBوC،  دسترسي همگاني به درمانهاي كلیدي تا 80درصد كه این دسترسي ميتواند باعث كاهش مرگهاي مرتبط با هپاتیت تا 65درصد شود را مطرح نموده است.

دکتر نوائیان با اشاره به اینکه هپاتیت های ویروسی از عمده ترین مشکلات سلامت عمومی در جهان و کشور محسوب می شود، گفت: هرسال میلیون ها نفر به این بیماری مبتلا شده و جمعی از آنها نیز مبتلا به انواع حاد و یا عوارض ناشی از بیماری و حتی مرگ می شوند. متاسفانه 1%تا 2% از موارد حاد منجر به هپاتیت برق آسا می شود که در 30-50 درصد موارد منجر به مرگ می گردد. این در حالی است که به گزارشWHO تعداد افرادی که در10 سال گذشته در اثر ابتلا به هپاتیت جان خود را از دست داده اند، از مجموع تلفات مالاریا، تب دنگ و ایدز بیشتر بوده است.

وی در خصوص شیوع بیماری هپاتیتB در کشور گفت: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در كشور، شیوع هپاتیتBدر جمعیت عمومي در كل كشور كمتر از 1/5درصد است (در بعضي از استانهاي كشور شامل گلستان و سیستان و بلوچستان رقم شیوع بالاتر از سایر مناطق كشور بوده و حدود 3درصد است)، لذا ایران جزو كشورهاي با شیوع كم هپاتیت محسوب ميشود.

وی افزود: البته نظر به واکسیناسیون کودکان از سال 1372 و واکسیناسیون سراسری متولدین 1368 تا 1372 بر علیه بیماری هپاتیتB، شیوع این بیماری در کشور مخصوصا در افراد زیر 26 سال، بر اساس طبقه بندیWHO از نظر شیوع آلودگی به ویروس هپاتیتB در محدوده با شیوع پایین شده است.

دکتر نوائیان با بیان این نکته که ناقلین هپاتیتB می توانند همانند سایر مردم زندگی کنند، گفت: ناقلین هپاتیتB می توانند ازدواج کنند. اما همسر ایشان باید بر علیه این بیماری واکسینه شود. در صورتی که بارداری اتفاق افتد، بررسی زنان باردار از نظر هپاتیتB ضروریست تا از انتقال بیماری به نوزاد پیشگیری شود.

دکتر نوائیان در خصوص بیماری هپاتیتC گفت: این نوع هپاتیت از جدی ترین بیماری های ویروسی است که در صورت مواجهه فرد با این ویروس، در 80 درصد موارد، به نوع مزمن بیماری تبدیل خواهد شد و متاسفانه در صورت مزمن شدن می تواند منجر به سیروز، نارسایی و سرطان کبد شود. از آنجا که برای پیشگیری از بیماری هپاتیتC واکسنی وجود ندارد، پیشگیری از بروز این بیماری باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: شیوع جهانی تقریبی هپاتیتC ، 2/2درصد می باشد. شیوع هپاتیتCدر منطقه مدیترانه شرقيEMROكه ایران نیز در این منطقه واقع است، 4/6درصد است. ایران كمترین شیوع هپاتیتCدر این منطقه را دارد. بر اساس آخرین مطالعات انجام شده برآورد ميشود شیوع هپاتیتCدر جمعیت عمومي در ایران كمتر از 0/5درصد باشد. كشورهایي مانند آذربایجان و پاكستان با شیوع بالاي بیماري در همسایگي ایران قراردارند.

وی در ادامه افزود: این بیماری‌ها بدلیل هزینه‌هایی که ایجاد می کنند بار سنگینی بر دوش نظام های سلامت تحمیل می کنند. تا جاییکه دربسیاری از کشورهای جهان اولین علت پیوند کبد که بسیار پرهزینه است هپاتیت های ویروسی هستند.

وی در پاسخ به سوال چگونگی راه‌های انتقال بیماری اظهار داشت: راه‌های انتقال بیماری به انواع مختلف هپاتیت و اپیدمیولوژی آنها تفاوت بسیار دارد. هپاتیتB عمدتا از طریق خون و فراورده‌های خونی آلوده، مادر به کودک، تماس جنسی، تماس با سایر مایعات بدنی انتقال می یابد. هپاتیتC بیشتر از طریق خالکوبی و تاتو حجامت غیر بهداشتی و سابقه استفاده از سوزن های آلوده جهت تزریق مشترک مخصوصا در زندانها ایجاد می شود.

وی افزود: اعتیاد تزریقی در 148 کشور جهان از معضلات بهداشتی مهم است. در جهان تعداد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیتB حدود ½ میلیون نفر و تعداد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیتC حدود 10 میلیون نفر برآورد می شود و متاسفانه همه گیری بی سر و صدا ولی سریع هپاتیت هایB وC درمیان معتادان تزریقی درحال گسترش است. بنابراین معتادان تزریقی پرخطرترین گروه‌ برای انتقال هپاتیتB وC هستند.

دکتر نوائیان در ادامه در خصوص تلاش برای تحقق شعار امسال سازمان جهانی گفت: تعهد جهانی تا سال 2030 سرمایه گذاری جهت حذف موارد جدید هپاتیتB وC می باشد و همچنین می بایست شیوع هپاتیتB به زیر 5/0 درصد و در مورد هپاتیتC نیز 90% بیماران درمان شده باشند. با ظهور داروهاي جدید ضد ویروسي مستقیم الاثر  DAAsانقلابي در درمان هپاتیتCایجاد شده است. بدون درمان در عرض چند سال سیروز ایجاد شده كه مي تواند باعث توقف عملکرد كبد شود و در موارد شدید نارسایي كبدي و سرطان كبد رخ ميدهد. درمان باعث ميشود تا تکثیر ویروس در بدن متوقف شود. براي درمان لازم است تا فرد به مدت 12هفته دارو مصرف نماید.

تمامي بیماراني كه درمان شده اند لازم است 12و 24هفته پس از اتمام درمان، مجدداٌ آزمایش( HCV- RNA) PCRانجام دهند كه به آنSustained Viriological Respose(SVR) 12وSVR 24ميگویند. منفي بودن این آزمایشات به معني این است كه ویروس از بدن فرد پاك شده و فرد درمان قطعي شده است.

وی افزود: از اینرو و به منظور تحقق این اهداف، فعالیتهایی از قبیل انجام اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه برای افراد درمعرض خطر، کشف و تشخیص زودرس موارد ابتلا درافراد پرخطر، آگاه سازی مبتلایان از وضعیت بیماری خود و کسب مهارت های لازم برای عدم انتقال بیماری به دیگران، توانمندسازی افراد سالم برای کسب دانش کافی برای حفاظت خود و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به هپاتیتB وC و دسترسی آنان به مراقبت بهداشتی درمانی که باعث کاهش بار بیماری درجامعه می گردد، صورت پذیرد.

وی در خصوص اقدامات معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور پیشگیری و شناسایی افراد مبتلا به هپاتیت گفت: کارشناسان هپاتیت در دانشگاه شهید بهشتی مطابق با پروتکل اجرایی وزارت بهداشت و رسیدن به هدف حذف هپاتیت تا سال  2030در کشور اقدامات زیر را به عمل می آورند:

•             آموزش درخصوص اهمیت بیماری و راه‌های انتقال آن جهت بیماران و خانواده ایشان، عموم مردم و پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی با تاکید بر عدم استفاده مشترک از وسایلی مانند سرنگ، مسواک، تیغ، ریش تراش، حوله و ...، استفاده از دستکش در پانسمان زخمهای بیمار و...

•             واکسیناسیون گروه های هدف شامل نوزادان، افرادی که درمعرض تماس های شغلی با خون هستند، مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی، صاحبان رفتارهای جنسی پرخطر، زندانیان با سابقه رفتارهای پرخطر، نزدیکان بیمار، رفتگران شهرداری ها، اتش نشانان، امدادگران اورژانس، زندانبانان، کارشناسان آزمایشگاهها، بیماران همودیالیز کاندید پیوند عضو. لازم به ذکر است هم اکنون واکسیناسیون گروه های درمعرض خطر ازجمله زندانیان و اهدا کنندگان خون و...دربرنامه جاری وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها ست.

•             تزریق ایمنوگلوبولین ضد هپاتیتB در نوزادان متولد از مادران مبتلا به هپاتیتB

•             رعایت احتیاطات استاندارد: از آنجا که خون و مایعات بدن بالقوه آلوده محسوب می شود، رعایت بهداشت شخصی، شستشوی دست، استفاده از لوازم حفاظت شخصی شامل دستکش، عینک، ماسک، گان‌های پوششی برای جلوگیری از تماس خون و مایعات بدن لازم است.

•             پیشگیری از آلودگی در افرادی کهNeedle Stick (ایجاد جراحت با ابزار تیز و برنده) شده اند.

•             غربالگری گروه های هدف شامل اهدا کنندگان خون و فراورده های آن، دریافت کنندگان خون، کارکنان بهداشتی درمانی،خانم های باردار، نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به هپاتیت، مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی، افرادی که علائم بیماری مزمن کبدی دارند.

•             مراقبت موارد آلوده به هپاتیت شامل بیماران مبتلا به هپاتیت حادB، عفونت پری ناتال و افرادی که آزمایشHBsAg مثبت دارند.

•             درمان بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن از طریق تجویز داروهای خوراکی جدید جهت کلیه بیماران

•             مراقبت اپیدمیولوژیک-ثبت و گزارش دهی شامل جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی جهت ارائه خدمات می باشد. همچنین جهت پیگیری و بررسی بیماران شناسایی شده، اطلاعات آنان پس از تکمیل فرم بررسی در سیستم پورتال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت می گردد.


ابتلا سالانه 1000 نفر به هپاتیتB وC

دکتر نوائیان در خصوص مبتلایان به هپاتیتB وC در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در دانشگاه شهید بهشتی هر ساله نزدیک به 1000 بیمار مبتلا به هپاتیتB وC شناسایی می شود و مراقبت و پیگیری آنان توسط پرسنل مراکز و شبکه های بهداشت تحت پوشش انجام شده و اطلاعات تمام موارد در سیستم پورتال وزارت بهداشت ثبت می شود.

وی افزود: از آنجا که اکثر بیماران از بیماری خود اطلاع ندارند از اهداف مهم برنامه در دانشگاه غربالگری و بیماریابی هپاتیت می باشد. همچنین برآنیم مرکز مشاوره هپاتیت دانشگاه را در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دربند شمیرانات راه اندازی نماییم تا مرکز آموزش هپاتیت و مراقبت و درمان بیماران باشد.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی ادامه داد: همچنین یکی از مراکز فعال و همکار در کنترل بیماری هپاتیت در سطح دانشگاه مرکز تحقیقات گوارش و کبد واقع درب یمارستان طالقانی است. این مرکز در ارائه خدمات سطح 3 ارجاع به بیماران مراجعه کننده ارائه خدمت می کند. که امیدواریم با با همکاری های همه سازمان های مسئول در امر کنترل بیماری هپاتیت شاهد حذف آن درسال های آینده باشیم.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٦ مرداد ١٣٩٨ - ١٠:٤٩ / شماره خبر: ١٩٣٦١١ / تعداد نمايش: 278  


لیست اخبار >>