پنج شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > گزارش عملکرد معاونت بهداشت در زمینه حذف هپاتیت های ویروسی/ "سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت" شعار امسال روز جهانی هپاتیت
 


گزارش عملکرد معاونت بهداشت  در زمینه حذف هپاتیت های ویروسی/

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اعلام کرد

  گزارش عملکرد معاونت بهداشت در زمینه حذف هپاتیت های ویروسی/ "سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت" شعار امسال روز جهانی هپاتیت

 رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گزارش عملکرد معاونت بهداشت در زمینه حذف هپاتیت های ویروسی را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر محمد مهدی گویا گفت: فرارسیدن روز جهانی هپاتیت (28 جولای مصادف 6 مرداد) فرصتی مغتنم و کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راه‌های انتقال، پیشگیری و درمان هپاتیت‌های ویروسی است.

وی افزود: شعار اعلام شده از طرف WHO  در سال 2019 برای روز جهانی هپاتیت "سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت"  می باشد.

وی بیان کرد: بار هپاتیت‌های ویروسی در جهان بالا است و یکی از اصلی‌ترین چالش‌های سلامتی در جهان هستند.

دکتر گویا افزود:هپاتیت‌های B و C علت اصلی بیماری مزمن کبدی می‌باشند که می‌توانند به سیروز، سرطان کبد (کارسینوم هپاتوسلولار) و مرگ منجر شوند.

وی گفت: هپاتیت‌های ویروسی به ویژه هپاتیت‌های B و C برای ده‌ها سال در سراسر جهان به عنوان قاتلی خاموش مطرح بود.

وی افزود: بر اساس گزارش منتشره در سال 2015 برآورد می‌شود هر سال 4/1 میلیون مرگ به دلیل سیروز و سرطان کبد در جهان رخ ‌دهد. 47 درصد این موارد بر اثر هپاتیت B ،  و چهل و هشت درصد به دلیل هپاتیت C و بقیه موارد منتسب به سایر هپاتیت‌ها است.

دکتر گویا گفت: همچنین بر مبنای این گزارش، در جهان حدود 240 میلیون نفر عفونت مزمن با هپاتیت B و 71 میلیون نفر عفونت مزمن با هپاتیت C دارند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اضافه کرد: چنانچه پاسخ مناسب و سریع برای این بیماری وجود نداشته باشد، در 50-40 سال پیش روی، این بیماری بار زیادی را به جهان تحمیل خواهد کرد و برآورد می‌شود که طی سال‌های 2030-2015 جهان شاهد حدود 20 میلیون مرگ به علت هپاتیت باشد.

 وی افزود: هپاتیت های ویروسی دومین بیماری عفونی کشنده بعد از سل هستند . در سال 2017  نسبت به HIV، موارد ابتلای به هپاتیت های ویروسی در مقایسه با HIV  نه برابر بیشتر بوده است به طوری که موارد جدید ابتلا به این بیماری در این سال به دو میلیون و هشتصد و پنجاه هزار نفر رسیده است.
 
وی ادامه داد: علیرغم این که هپاتیت قابل پیشگیری و قابل درمان و در مورد هپاتیت C قابل درمان قطعی است اما 80 درصد مبتلایان به هپاتیت در جهان هنوز امکان دسترسی به خدمات آزمایش و درمان ندارند . از این رو، چشم‌انداز (Vision) کلی بر توقف انتقال هپاتیت‌های ویروسی در جهان است و به منظور درمان بیماری، همه افراد مبتلا به هپاتیت باید امکان تهیه و دسترسی به داروهای ایمن و موثر را داشته باشند.

دکتر گویا بیان داشت: در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت برای حذف هپاتیت‌های ویروسی B و C این اهداف را برای سال 2030مطرح کرده است: کاهش 90 درصدی موارد جدید ابتلا به هپاتیت‌های B و C، دسترسی همگانی به درمان‌های کلیدی تا 80 درصد ، که این دسترسی می‌تواند مرگ‌های مرتبط با هپاتیت را تا 65 درصد کاهش دهد.

وی خاطرنشان کرد: کشورها متعهد شده اند تا در راستای دستیابی به این اهداف سرمایه گذاری ویژه کنند .در 124 کشور دنیا  یک کمیته ملی به منظور حذف هپاتیت تشکیل شده است و برای پاسخ به هپاتیت به بیش از نیمی از آنها  بودجه اختصاص داده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: جمهوری اسلامی  ایران نیز یکی از این کشورها است که برای دستیابی به این هدف سرمایه گذاری ویژه ای نموده و اقداماتی انجام داده است. در سال جاری نیز وزارت بهداشت با برگزاری برنامه های ویژه ای به استقبال این هدف شتافته است که از آن جمله می توان به برگزاری سمینار یک روزه هپاتیت با همکاری شبکه هپاتیت کشور در روز پنجشنبه مورخ سه مرداد 98 در بیمارستان شریعتی تهران اشاره کرد.

وی افزود: در این سمینار بیش از 200 نفر از صاحبنظران و متخصصین و علاقمندان حضور داشتند و پیرامون موضوعاتی از قبیل اپیدمیولوژی هپاتیت های ویروسی ، برنامه سازمان جهانی بهداشت برای حذف هپاتیت ، برنامه کشوری و استراتژی‌های ملی حذف هپاتیت در ایران و نتایج پایلوت حذف هپاتیت C  در کشور بحث و گفتگو شد.

دکتر گویا گفت: تهیه و طراحی  بسته های آموزشی مختلف در زمینه هپاتیت های ویروسیB وC  برای استفاده مدیران و کادرهای بهداشتی در برنامه‌های اطلاع رسانی عمومی برای عامه مردم، با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت و بارگذاری بسته‌ها در سایت این دفتر به آدرسiec.behdafht.gov.ir ، طراحی 2 پوستر و استند برای روز جهانی هپاتیت با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت و بارگذاری آنها  در سایت این دفتر به منظور استفاده دانشگاه‌ها در برنامه‌های اطلاع رسانی و حمایت طلبی، بسیج اطلاع رسانی در زمینه حذف هپاتیت‌های ویروسی در کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی، راه اندازی کمپین حذف هپاتیت‌های ویروسی در دانشگاه‌های علوم پزشکی یزد، فسا و رفسنجان، برنامه ریزی جهت بیماریابی، مراقبت و درمان هپاتیت C و واکسیناسیون هپاتیت B در کمپ‌های ماده 16 ترک اعتیاد با همکاری سازمان بهزیستی کشوربخش دیگری از این برنامه ها بوده است.

وی سایر برنامه ها را چنین برشمرد: همکاری با دفتر آموزش و ارتقای سلامت و تشکیل جلسات مقدماتی به منظور جلب حمایت خیرین سلامت برای راه اندازی کمپین کشوری حذف هپاتیت در ایران با مشارکت هلال احمر و شبکه سلامت سیمای جمهوری اسلامی ایران، برگزاری فاز اول برنامه بسیج کشوری واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر خون با همکاری سازمان انتقال خون از مهر سال 1397 که در این برنامه تعداد 300 هزار نفر از اهداکنندگان مستمر خون با دریافت سه نوبت واکسن هپاتیت B بر علیه این بیماری ایمن شدند، راه اندازی نظام ثبت و گزارش گیری هپاتیت در سامانه سیب و پورتال کشور،     بیمه شدن داروهای هپاتیت B و C ، تدوین برنامه راهبردی  حذف  هپاتیت  با همکاری سازمان جهانی بهداشت (برنامه حذف هپاتیت ایران در کشور های  منطقه  EMRO به عنوان برنامه انتخاب شده) ، پیگیری ادغام برنامه حذف هپاتیت  ویروسی در نظام سلامت (PHC)کشور ، دیده وری هپاتیت در کودکان کار و خیابان، اجرای فاز  چهارم دیده وری هپاتیت در معتادان و زنان دارای رفتارهای پرخطر در دانشگاه‌های منتخب ، اجرای فاز سوم دیده وری هپاتیت در زندانیان  منتخب کشور ، راه اندازی  مراکز مشاوره هپاتیت در 17مرکز جامع سلامت کشور .

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر ادامه داد: غربالگری نمونه‌ای هپاتیت در  10 هزار زن باردار ، واکسیناسیون هپاتیت B  قریب به 400000 نفر زندانی در بدو ورود و 113 هزار زندانی 20 تا 40 ساله مقیم در زندان، همچنین واکسیناسیون آرایشگران، کارگران شهرداری و  کارگران غسالخانه ها و افراد خانواده فرد مبتلا به هپاتیت B ، بررسی شیوع هپاتیت B و C و HIV  در مصرف کنندگان شیشه در 9 دانشگاه کشور، تدوین برنامه پایلوت حذف هپاتیت‌های ویروسی  در گروه‌های پرخطر در  استان سیستان و بلوچستان (ایرانشهر)، بیماریابی و درمان رایگان هپاتیت C در زندان‌ها  با همکاری مرکز تحقیقات کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران (این برنامه  به طور آزمایشی  در ندامتگاه کرج انجام شد  سپس در ندامتگاه شهرگرگان استان گلستان  اجرا شد)، عقد تفاهم نامه همکاری  با سازمان زندان‌ها ، پژوهشکده کبد و گوارش دانشگاه تهران، سازمان انتقال خون ایران، همکاری با شبکه هپاتیت کشور، خیّرین ،  سازمان‌های مردم نهاد، شهرداری و سایر نهادها، تجهیز شبکه آزمایشگاهی و ملزومات آزمایشگاهی تشخیص قطعی (PCR)  در دانشگاه‌های قطب جهت آزمایش تکمیلی ، سیاستگذاری جهت جلب حمایت مدیران ارشد و افراد کلیدی برای حمایت اجرای برنامه حذف هپاتیت های ویروسی ، ارتباط درون و برون سازمانی جهت اجرای بهینه برنامه حذف هپاتیت‌های ویروسی، آموزش درمان هپاتیت‌های ویروسی جهت پزشکان عمومی شاغل در زندان و مراکز مشاوره هپاتیت، برگزاری روز جهانی هپاتیت با همکاری شبکه هپاتیت کشور، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برنامه عملیاتی حذف هپاتیت‌های ویروسی در دانشگاه‌ها در سال 1398 نیز در این راستا انجام پذیرفته است.

وی در خصوص برنامه های در دست اقدام  نیز گفت: امکان سنجی برای درمان رایگان هپاتیت C در گروههای پرخطر، تدوین برنامه راهبردی حذف هپاتیت با نگاه   microeliminationهپاتیتهای ویروسی  با مشارکت سازمان جهانی بهداشت  و کلیه ذینفعان ، واکسیناسیون گروه های پر خطر، راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت  در سایر استانها، واکسیناسیون و بیماریابی هپاتیت ویروسی در کمپ های ماده 15 ترک اعتیاد، توسعه  برنامه آموزش و اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری، آزمایش و درمان هپاتیت های ویروسی  برای عموم مردم ، برنامه های دردست اقدام این مرکز هستند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٩ مرداد ١٣٩٨ - ١٤:١٩ / شماره خبر: ١٩٣٦٣٤ / تعداد نمايش: 99  


لیست اخبار >>