شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > اهمیت تداوم اقدام ارزشمند راه اندازی بانک شیر مادر در کشور
 


اهمیت تداوم اقدام ارزشمند راه اندازی بانک شیر مادر در کشور

معاون بهداشت در شیراز تاکید کرد

  اهمیت تداوم اقدام ارزشمند راه اندازی بانک شیر مادر در کشور

 معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در جمع شرکت کنندگان در همایش ترویج تغذیه با شیر مادر ویژه کلان منطقه پنج کشوردر شیراز، بر توسعه بانک های شیر مادر در تمامی استان ها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر علیرضا رئیسی در این همایش با اشاره به بهره برداری از هزار و هفتصد پروژه عمرانی حوزه بهداشت طی دو سال گذشته، راه اندازی بانک شیر مادر را اقدامی باارزش در این میان دانست.

 وی با بیان اینکه می توانیم پاسخ پرسش های حوزه سلامت را در اصول دینی خود بازیابیم، یکی از پیامدهای ورود نوآوری در حوزه سلامت را ترویج مسایلی از قبیل تغذیه با شیر خشک و یا سزارین دانست که امروزه در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، آمار پایینی دارد.

دکتر رئیسی ادامه داد: در جامعه ما، وضعیت تغذیه با شیر مادر در گذشته بهتر از امروز بود و باید به کمک آگاهی بخشی به مردم، مواردی مانند تغذیه انحصاری با شیر مادر و یا زایمان طبیعی را در جامعه ترویج کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ، ترویج تغذیه با شیر مادر را یکی از مبانی توسعه یافتگی خواند و افزود: تغذیه انحصاری نوزادان با شیر مادر، به مثابه نوعی واکسن عمل کرده و موجب پیشگیری از بیماری ها و ارتقای ایمنی بدن آنان می شود.

وی در ادامه به یافته های موجود در این زمینه پرداخت و گفت: آمارها حاکی از خطر ۴۰ درصدی ابتلا به دیابت نوع یک برای نوزادانیست که از موهبت تغذیه با شیر مادر بهره مند نبوده اند و دیگر یافته ها نیز نشان می دهد این نوزادان، ۲۵ تا ۴۳ درصد بیشتر از دیگر نوزادان، در معرض چاقی و اضافه وزن هستند.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: همچنین تغذیه با شیر مادر، شانس ابتلا به اوتیسم در کودکان را تا دو و نیم برابر کاهش می دهد.

دکتر رئیسی ترویج فرهنگ تغذیه با شیر مادر و اقداماتی نظیر راه اندازی بانک شیر مادر را موجب ارتقای کیفیت درمان نوزادان، ارتقای ایمنی نوزادان و صرفه جویی برای دولت و خانواده ها در کاهش هزینه های درمانی عنوان کرد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٩ مرداد ١٣٩٨ - ١٥:٠٣ / شماره خبر: ١٩٣٦٤٦ / تعداد نمايش: 101  


لیست اخبار >>