شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > درمان سل در ایران رایگان است / سیستان و بلوچستان و گلستان دارای بیشترین میزان بروز سل
 


درمان سل در ایران رایگان است / سیستان و بلوچستان و گلستان دارای بیشترین میزان بروز سل

رئیس اداره کنترل سل و جذام:

  درمان سل در ایران رایگان است / سیستان و بلوچستان و گلستان دارای بیشترین میزان بروز سل

 رئیس اداره کنترل سل و جذام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان های سیستان و بلوچستان و گلستان را به ترتیب دارای بیشترین میزان بروز سل در کشور معرفی کرد.

دکتر مهشید ناصحی به روابط عمومی معاونت بهداشت گفت: تعداد مبتلایان به سل در سال 97 بالغ بر 8 هزار و 713 نفر بودند که 54 درصد از این افراد مرد و 46 درصد زن هستند. 16 درصد از موارد بیماری نیز غیرایرانی اند.


وی نسبت موارد مسلول غیرایرانی در کشور از کل موارد را در سال 91 بالغ بر ۱۲ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: این میزان در سال گذشته به 16.3 درصد رسیده است. در 50 سال گذشته آمار بروز سل از 140 مورد در هر 100 هزار نفر به 11 مورد در هر 100 هزار نفر رسیده است.


رئیس اداره کنترل سل و جذام افزود: مهم ترین و شایعترین علامت بیماری سل عبارت است سرفه طول کشیده بیش از دو هفته. سایر علایم نیز تب، تعریق شبانه، بی اشتهایی و کاهش وزن می باشد. همچنین در برخی موارد بخصوص بیماری طول کشیده، پیشرفته و شدید، علائمی همچون خلط خونی، تنگی نفس و درد قفسه سینه نیز می تواند وجود داشته باشد.


دکتر ناصحی بیان داشت: در 90 تا 95 درصد موارد، هنگامی که میکروب سل به بدن منتقل می شود به شکل نهفته باقی می ماند و علاوه بر آنکه قابل انتقال به دیگران نیست، خود فرد را هم بیمار نمی کند.


وی بیماری سل را کاملا درمان پذیر دانست، به شرط آن که فرد داروها را به موقع آغاز و دوره درمان را بطور کامل مصرف کند. بیشترین میزان بروز سل در ایران مربوط به گروه سنی 65 سال به بالا بوده و درمان سل در نظام بهداشتی کشور رایگان است.


وی در پایان هزینه درمان عادی بیماری برای هر فرد را 500 هزار تومان و هزینه هر بیمار دارای سل مقاوم به درمان را 100 تا 250 میلیون تومان اعلام کرد.

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨ - ٠٩:٥٨ / شماره خبر: ١٩٦٢٩٦ / تعداد نمايش: 270  


لیست اخبار >>