سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > کسب مقام برتر ایرانشهر در مهار مرگ و میر کودکان زیر 5 سال/ وجود 507 خانه بهداشت در منطقه برای خدمت رسانی
 


کسب مقام برتر ایرانشهر در مهار مرگ و میر کودکان زیر 5 سال/ وجود 507 خانه بهداشت در منطقه برای خدمت رسانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اعلام کرد

  کسب مقام برتر ایرانشهر در مهار مرگ و میر کودکان زیر 5 سال/ وجود 507 خانه بهداشت در منطقه برای خدمت رسانی

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اعلام کرد این دانشگاه در زمینه مهار مرگ و میر كودكان زیر 5 سال در كشور مقام برتر را كسب کرده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر محمد مهران امینی فرد، در مراسم تجلیل از بهورزان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد این شهرشتان، با اشاره به تلاش بی وقفه بهورزان در ارئه خدمات به روستاییان، گفت: تلاش بهورزان برای همه آشكار است و دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر این افتخار را دارد كه عمده برنامه ها و اقداماتش بهداشتی است و که جمعیتی نزدیك به یك میلیون نفر را در507 خانه بهداشت و 130 مركز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دارد.

وی بیان كرد: امروز با این مساحت جغرافیایی وسیعی كه داریم در عین حال موفقیت های خیلی چشمگیری در زمینه جلوگیری از شیوع بیماریها، كاهش مرگ مادران باردار كسب كرده و مرگ مادران باردار را در سال 1363 که آغاز كار شبكه های بهداشت و درمان بود از 180 مورد در 100 هزار تولد، در سال 1370 به 50 درصد رسانده و در حال حاضر شاخص كشوری 15 در 100 هزار نفر را دارا هستیم که همه اینها مرهون زحمات بهورزان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر بهورزان را طلایه داران عرصه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و شغل بهورزی را مقدس دانست و از زحمات آنها در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم تقدیر و تشكر كرد.
وی اظهار كرد: در سال 1363 ساختار شبكه بهداشت و درمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان یكی از بهترین ایده های پیشرو در عرصه خدمات بهداشتی و درمانی پایه گذاری شده و اولین خانه بهداشت در ایران شكل گرفت .

دكتر امینی فرد افزود: اساس و پایه شبكه بهداشت و درمان از خانه بهداشت شروع شده و خانه بهداشت مكانی است كه در آن فعالیت های موثر و مفید مراقبت مادران باردار، واكسیناسیون، فعالیتهای بهداشت محیط و شناسایی بیماریها در آن صورت می گیرد و ساختار آن چندین سال است كه در ایران شكل گرفته و نتایج بسیار مثبتی را در حوزه دانشگاه ایرانشهر بوجود آورده است.

وی افزود: در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت كه در تهران برگزار شد ایران بعنوان پیشروترین كشور در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در منطقه مدیترانه شرقی معرفی شد و دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر تنها دانشگاهی بود كه در خصوص مرگ و میر كودكان زیر 5 سال در كشور مقام برتر را كسب کرد.

پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر پاکستان در ایرانشهر

بر اساس این گزارش معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر نیز در این مراسم اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی در اوایل دهه 60 بررسی ها نشان داد كه اكثر مرگ و میرها به ویژه در كودكان اتفاق می افتد که 80 درصد آنها در روستاهاست. پس از آن جلسات متعددی جهت بررسی این مرگ و میرها تشكیل شد و نهایتا در سال 1363 به این نتیجه رسیدند كه در روستاها خانه ای بومی ایجاد شود كه اسم آن را خانه بهداشت نامگذاری كردند.

دکتر فرهاد دادگر افزود: كسی كه در آنجا شاغل بود، گفتند باید كاری كند كه سالم زندگی كردن را در حوزه بهداشت به همه مردم آموزش بدهد و به خاطر همین اسم آن را فرد را بهورز گذاشتند.

وی افزود: نتیجه این كار این شد كه از اوایل سال 1360 تاکنون هرسال 6 ماه به طول عمر ایرانی ها افزوده شده است و اگر اوایل سال 1360 سن امید به زندگی 56 تا 57 سال بود در حال حاضر 76 تا 77 سال است كه این امر در دنیا بی سابقه است که قسمت اعظم این اتفاق از تلاش های بهورزان در روستاها است.

وی بیان كرد: در دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر هم اتفاقات خیلی ویژه ای رخ داده است. این شهرستان همسایه دو كشور پاكستان و افغانستان است. در این دو كشور به ویژه پاكستان بیماری هایی وجود دارد كه معضل ملی هستند، مانند تب دنگی، چیكن گونیا، تب خونریزی دهنده كریمه كنگو(CCHF) و مالاریا كه ما با این همه تردد مرزی كه وجود دارد، در حال حاضر هیچگونه دغدغه ای در این موارد نداریم و خیلی از مردم حتی اسم این بیماریها را هم نشنیده اند.

وی افزود: در پنج ماه گذشته در نزدیكی مرز ایران در بلوچستان پاكستان نزدیك به چندین هزار نفر به بیماری تب دنگی مبتلا و در بیمارستان های پاكستان بستری شدند كه خدا را شاكریم ما هیچگونه مشكلی در این زمینه نداشتیم و همه این ها را مرهون و مدیون تلاش های بهورزان هستیم.

معاون بهداشت دانشگاه تصریح كرد: بهورزان سربازان خط مقدم سلامت هستند كه در مراقبت از مادران باردار هم با تلاش های خود توانستند در این زمینه شاخص های مرگ مادران باردار را در حوزه دانشگاه به نُرم كشوری نزدیك كنند.

در پایان این مراسم كه با حضور حجت الاسلام سید شجاع الدین ابطحی امام جمعه ایرانشهر برگزار شد از بهورزان نمونه تقدیر شد و رئیس دانشگاه علوم پزشكی هم از زحمات دكتر دادگر معاون بهداشتی دانشگاه و دكتر جنتی معاون فنی معاونت بهداشتی جهت ارتقاء شاخص های بهداشتی حوزه دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر به رسم یادبود با اهدا لوح تقدیر قدردانی كرد. 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨ - ١٢:٢٥ / شماره خبر: ١٩٦٨٠٦ / تعداد نمايش: 124  


لیست اخبار >>