سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت در 26 دانشگاه علوم پزشکی کشور/ افتتاح نخستین مرکز مشاوره هپاتیت در استان همدان
 


راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت در 26 دانشگاه علوم پزشکی کشور/ افتتاح نخستین مرکز مشاوره هپاتیت در استان همدان

رئیس اداره هپاتیت خبر داد

  راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت در 26 دانشگاه علوم پزشکی کشور/ افتتاح نخستین مرکز مشاوره هپاتیت در استان همدان

 رئیس اداره هپاتیت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مراسم راه اندازی نخستین مرکز مشاوره هپاتیت در استان همدان از راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت در 26 دانشگاه های علوم پزشکی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر رشید رمضانی گفت: در حال راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت در 26 دانشگاه علوم پزشکی کشورهستیم. تلاش دانشگاه علوم پزشکی همدان در راه اندازی این مرکز و همکاری با وزارت متبوع نمونه است و حمایت خوبی در این راستا صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه 152 کشور دنیا در راستای حذف هپاتیت گام بر می‌دارند، تصریح کرد: سال 2015 نقطه عطفی در مسأله بیماری هپاتیت است به این دلیل که دارویی در حذف هپاتیت کشف شد که پیشتر نبود و میزان اثربخشی این دارو 98 درصد است.
رئیس اداره هپاتیت ادامه داد: کشور ایران پذیرفته است که در بین دیگر کشورهای متعهد در راستای حذف هپاتیت گام بردارد. بر این اساس با کمک سازمان جهانی بهداشت برنامه‌ای در راستای حذف هپاتیت در کشور به نگارش درآمد که فرجام آن حذف هپاتیت در سال 1410 را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: در دوران تحریم که حتی داروی هپاتیت در اختیار ما قرار نمی‌گیرد با راه‌اندازی واحدهای مشاوره تلاش کردیم به کاهش و حذف این بیماری کمک کنیم و البته خوشبختانه توان تولید دارو در کشور وجود دارد و اجرای این برنامه به تدریج در حال پیشروی است و خیّرین نیز در این مسیر مشارکت و همراهی دارند.

دکتر رمضانی با اشاره به اینکه در سال97، با اجرای برنامه (صفر، یک، دو) حدود 400 هزار زندانی واکسن هپاتیت دریافت داشتند، عنوان کرد: همچنین جمعیت بالایی از اهداکنندگان مستمر خون نیز واکسن هپاتیت دریافت کردند.

وی متذکر شد: درمان هپاتیت B ساده است و هزینه چندان بالایی ندارد اما هپاتیت c شرایط متفاوتی دارد و از آنجا که شایع‌ترین علت سرطان کبد ویروس هپاتیت C و B است باید پیشگیری و درمان این بیماری را در اولویت قرار دهیم.

رئیس اداره هپاتیت مرکز مدیریت بیماریهاي واگير وزارت بهداشت تشریح کرد: 14.9 درصد افرادی که شیشه مصرف ‌می‌کنند مبتلا به هپاتیت c هستند و این زنگ خطری جدی است و راه‌اندازی واحد مشاوره هپاتیت کاری ماندگار و با ارزش در راستای کاهش ابتلایان به این بیماری است.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز موظف است بیماران را شناسایی کرده، به آنها مشاوره داده و پس از اخذ آزمایش‌های لازم به پزشکان دوره دیده ارجاع ‌می‌دهد تا درمان شوند.

دکتر رمضانی راه اصلی مبارزه با این بیماری را فرهنگسازی و ارتقای دانش مردم برشمرد و گفت: راهکارها فراهم آمده و بنای مبارزه با هپاتیت با آموزش آغاز شده و ادامه خواهد یافت تنها باید مشارکت و همکاری همه جانبه شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا نیز در آیین افتتاحیه این مرکز اظهارداشت: این مرکز عایدات مطلوبی برای استان و تمام کشور در بر خواهد داشت و تلاش می‌کنیم در این چارچوب یک گام به حذف هپاتیت نزدیکتر شویم.

دکتر کرمی ضمن قدردانی از مجموعه همکاران که در راه‌اندازی این مرکز همکاری داشتند عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا در این حوزه و در پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشگام است و امید است افتتاح این مرکز سرمایه‌ای برای ارتقا و حفظ سلامت مردم استان باشد.
وی افزود: تلاش ‌می‌کنیم درمان بدون عارضه این بیماری را دنبال کرده و شاهد هیچ‌یک از موارد هپاتیت در جامعه نباشیم.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨ - ١٣:٠٠ / شماره خبر: ١٩٦٨٠٨ / تعداد نمايش: 164  


لیست اخبار >>