سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > سال 2045 جهان 629 میلیون دیابتی دارد/ شیوع دیابت در 11 درصد جمعیت بالای 25 ساله ایران
 


سال 2045 جهان 629 میلیون دیابتی دارد/ شیوع دیابت در 11 درصد جمعیت بالای 25 ساله ایران

معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر:

  سال 2045 جهان 629 میلیون دیابتی دارد/ شیوع دیابت در 11 درصد جمعیت بالای 25 ساله ایران

 معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رئیس اداره دیابت اعلام کرد جمعیت دیابتی های دنیا هم اکنون 425 میلیون نفر است که این رقم تا سال 2045 به 629 میلیون نفر می رسد.

دکتر علیرضا مهدوی به مناسب فرارسیدن هفته دیابت به روابط عمومی معاونت بهداشت گفت: متاسفانه شیوع دیابت به خاطر کم تحرکی و چاقی روزافزون در جوامع در حال رشد است و می توان گفت به همین تعداد نیز افراد دارای اختلال قند ناشتا داریم که در شرایط پیش دیابت هستند.
وی ادامه داد: در ایران 11 درصد جمعیت بالای 25 سال یعنی بیش از 5 میلیون نفر دیابتی هستند و 18 درصد جمعیت نیز پری دیابتی هستند که معادل 7 تا 8 میلیون نفر از جمعیت کشورند.


وی خاطرنشان کرد: این افراد قند خونشان نرمال نیست ولی در حد دیابتی ها هم نیست که تعداد زیادی از این افراد به خاطر شیوه غلط زندگی در سال های آینده دیابتی می شوند.

بی خبری 50 درصد مردم دنیا و 25 درصد ایرانی ها از دیابت خود

 

وی بهترین مداخله در کنترل دیابت را برای همین افراد در معرض خطر عنوان کرد و گفت: این افراد یا تازه دیابتی شده اند یا در معرض دیابتی شدن هستند زیرا قند خون بالایی ندارند، بنابراین می توان با مداخله از تشدید بیماری در آنها جلوگیری کرد. در ایران 25 درصد افراد از دیابت خود خبر ندارند که این رقم در دنیا 50 درصد است. در منطقه آسیای غرب و شمال آفریقا 60 درصد افراد از دیابت خود خبر ندارند.
معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رئیس اداره دیابت اضافه کرد: از سال 1991 توسط فدراسیون دیابت نامگذاری روزی به نام روز دیابت انجام شد و هر سال متناسب با شرایط، یک شعار برای این روز انتخاب و توصیه هایی نیز اعلام می شود.


دکتر مهدوی بیان داشت: سال گذشته وامسال شعار «دیابت و خانواده» انتخاب شد زیرا نقش خانواده در شناسایی، پیشگیری و کنترل دیابت بسیار اهمیت دارد. دیابت بیماری واگیر نیست ولی یکی از عوامل خطر دیابت سابقه خانوادگی است. زیرا اگر کسی در خانواده فردی دارای دیابت نوع 2 دارد، احتمال دیابتی شدنش بیشتر است.


وی با اشار به اینکه اگر فردی در خانواده خود بیمار دیابتی دارد باید گوش به زنگ باشد و عوامل خطر و پیشگیری را بشناسد، گفت: فرد دیابتی باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد. برخی کارها را انجام دهد و برخی کارها را انجام ندهد. در رژیم غذایی وی کربوهیدرات ها، چربی، پروتئین، قند، میوه و سبزی باید به طور مناسب و مطابق تجویز مصرف شود. این فرد همه جور غذا می تواند مصرف کند منتها باید اندازه آن را رعایت کند.

رژیم غذایی یک فرد دیابتی سالم تر است

وی افزود: البته باید گفت بقیه افراد جامعه هم باید از رژیم غذایی یک فرد دیابتی پیروی کنند زیرا رژیم غذایی او مناسب تر و سالم تر است. خانواده باید محیط را برای مراقبت از بیمار دیابتی مناسب کند.
وی بر نقش آموزش عمومی به خانواده هایی که بیمار دیابتی دارند تاکید کرد و گفت: افسردگی ناشی از بیماری های مزمن در افراد دیابتی بیشتر بروز می کند بنابراین خانواده ها نباید به بیمار دیابتی زیاد سخت بگیرند. خانواده باید بیمار دیابتی را درک و با او همکاری کنند.
دکتر مهدوی تصریح کرد: طبق مطالعات ما سه چهارم افراد دیابتی در ایران از بیماری خود باخبرند و عمده آنها درمان می شوند ولی کنترل مطلوب و موثر فقط برای 36 درصد دیابت ی ها اتفاق می افتد که مطابق همه جای دنیاست.

کنترل مطلوب 43 درصد دیابتی های کشور در سال گذشته


وی با اعلام اینکه در سال گذشته 43 درصد دیابتی ها کنترل مطلوب در کشور داشتند، گفت: کنترل این بیماری در ایران از متوسط کشوری بالاتر است. نقش آموزش مداوم و متناسب با شرایط بیمار بسیار موثر است. بیمار دیابت باید یکسری مسائل را جدی بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه مساله آموزش باید وارد خدمات به بیمار دیابتی شود، بیان کرد: در طرح تحول سلامت همه برنامه ها در بسته خدمت ادغام شد. در تیم مراقب بیمار دیابت حداقل باید یک پرستار، یک متخصص تغذیه و یک پزشک حضور داشته باشند.


معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و مدیر برنامه کشوری دیابت ادامه داد: یکسری برنامه ها برای توانمندسازی مراقبان سلامت و بهورزان شامل مجموعه ای از اطلاعات مفید و عملی برای دیابتی ها در دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر در مرحله آموزش و اجراست.
دکتر مهدوی اظهار داشت: البته از قدیم یک دوره آموزش برای مربیان سلامت با سطح سواد پنج کلاس به بالا داشته ایم که شناسایی علائم دیابت، چگونگی درمان، پیشگیری از پیشرفت بیماری با فواصل مناسب مراجعه به مراکز، در آنها گنجانده شده است. این افراد آموزش ها را به صورت آبشاری به بقیه انتقال می دهند.


وی افزود: اطلاعات خوبی از پرونده الکترونیک سلامت به دست آورده ایم و این پرونده به ما در پیشبرد برنامه ها خیلی کمک کرده است. امیدواریم که خدمات در این پرونده طی سال های آینده تکمیل تر شود.
وی با اشاره به جلسه ای که در ریاست جمهوری در همین ارتباط برگزار شد، گفت: در این جلسه به تشریح برنامه ای پرداختیم که برای سازمان های بیمه گر و سازمان های مردم نهاد تدوین شده که آموزش دیابت را سازماندهی می کند و مطابق آن آموزش وارد خدمات می شود تا بیماران دیابتی برای مقابله با بیماری خود توانمند شوند.


وی تصریح کرد: بیماری دیابت مانند فشار خون نیست که با کاهش مصرف نمک و مصرف دارو مهار شود. دیابت نیازمند مشارکت جدی بیمار با تیم درمانگر است. بیمار دیابت باید دانش لازم را برای درست زندگی کردن داشته باشد.

کمک به مهار دیابت نوع 2 با 7 درصد کاهش وزن

وی با تاکید بر اینکه باید باورهای غلط مردم درباره دیابت اصلاح شود، گفت: با اینکه بار بیماری دیابت پیش رونده است ولی با کنترل دقیق می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت. به ویژه در جمعیتی که تازه دیابتی شده اند می توان پیشگیری کرد و بیماری را به تعویق انداخت.
معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رئیس اداره دیابت گفت: اگر یک فرد دیابت نوع 2 داشته باشد و یا تازه دیابتی شده باشد می تواند با 7 درصد کاهش وزن و فعالیت بدنی 150 دقیقه ای در هفته با شدت مناسب، مشکل بیماری اش را تا حدود زیادی کاهش دهد.


وی تصریح کرد: تغذیه و فعالیت بدنی مناسب حتی برای کسانی که انسولین می زنند و دارو مصرف می کنند نیز می تواند به میزان زیادی نیاز بیمار به دارو را کم کند. هر یک جلسه ورزش 24 تا 48 ساعت نیاز به دارو را در بیمار کم می کند.

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٢٠ آبان ١٣٩٨ - ١٠:٤١ / شماره خبر: ١٩٦٨٥٠ / تعداد نمايش: 142  


لیست اخبار >>