سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > سالانه 10 میلیون نفر بر اثر مقاومت میکروبی در جهان می میرند/ افراد در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا بزنند
 


سالانه 10 میلیون نفر بر اثر مقاومت میکروبی در جهان می میرند/ افراد در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا بزنند

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

  سالانه 10 میلیون نفر بر اثر مقاومت میکروبی در جهان می میرند/ افراد در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا بزنند

 رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از مرگ سالانه 10 میلیون نفر بر اثر مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها در جهان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر مسعود مردانی با بیان این مطلب به مناسبت هفته جهانی اطلاع رسانی درباره آنتی بیوتیک ها گفت: سازمان بهداشت جهانی به دلیل اهمیت مساله مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک ها، این مساله را اولین اولویت خود قرار داده است.

وی افزود: متاسفانه اکثر بیمارانی که دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می شوند پیش از مراجعه به پزشک به صورت خودسر آنتی بیوتیک مصرف می کنند و هنگامی که از این خود درمانی جواب نمی گیرند به پزشک مراجعه می کنند.

وی با اعلام این که شایع ترین عفونت ها در افراد، عفونت های فوقانی دستگاه تنفسی، مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزاست، بیان داشت: درمان این دو بیماری اصلا نیازی به آنتی بیوتیک ندارد ولی برخی مردم به دلیل ناآگاهی از آموکسی سیلین و داروهای مشابه برای درمان آن استفاده می کنند.

این استاد دانشگاه گفت: ثابت شده که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها در سرماخوردگی و آنفلوآنزا موجب مقاومت دارویی می شود و هزینه مقاومت میکروبی در بیماران بر سیستم درمانی کشور بسیار بیشتر از هزینه مصرف داروهاست.

وی خاطرنشان کرد: باید به جای درمان به فکر پیشگیری باشیم زیرا پیشگیری در علم عفونی مقدم بر درمان است. هم اکنون پیشگیری از بیماری های عفونی در دنیا خیلی مطرح است و واکسن آنفلوآنزا یک تا 6 ماه از عفونت گوش میانی و سینه پهلو جلوگیری می کند.
دکتر مردانی افزود: افراد در معرض خطر همچون مادران باردار، کودکان 6 ماه تا 6 سال، بیماران ریوی، قلبی، دیابت، ایدز، افراد چاق با BMI بالای 40 و افراد بالای 60 سال حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند.

وی با اشاره به اینکه میکروب پنوموکوک شایع ترین علت سینه پهلوست، گفت: واکسن این میکروب در طرح گسترش ایمن سازی رایگان به مردم در آینده عرضه می شود و به مقدار زیادی از عفونت های پنوموکوکی کم می کند.

دکترمردانی با تاکید بر اینکه یک پزشک قبل از تجویز آنتی بیوتیک باید 10 مورد را در نظر بگیرد، گفت: بر اساس طرح «مصرف بهینه آنتی بیوتیک» در بیمارستان ها که از یکسال و نیم پیش آغاز شده است، کادر درمانی از راهنماهای بالینی تبعیت می کنند که به کاهش مقاومت میکروبی کمک می کند. برای بیماران سرپایی نیز باید راهنماهای بالینی برای تجویز آنتی بیوتیک وجود داشته باشد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شیوع بیماری های آمیزشی در جهان، تصریح کرد: مقاومت میکروبی در برخی بیماری های آمیزشی همچون سوزاک نیز در جهان شایع شده است به نحوی که تا دو سال پیش برای درمان این بیماری یک دارو تجویز می شد ولی الان درمان آن با دو داروی موثر انجام می شود.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٨ - ١٠:٣٢ / شماره خبر: ١٩٧٠٩٨ / تعداد نمايش: 51  


لیست اخبار >>