سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > ضرورت مراقبت مستمر از شرکت کنندگان در بسیج ملی فشار خون/ موفقیت نظام سلامت در کنترل بیماری های واگیر
 


ضرورت مراقبت مستمر از شرکت کنندگان در بسیج ملی فشار خون/ موفقیت نظام سلامت در کنترل بیماری های واگیر

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد

  ضرورت مراقبت مستمر از شرکت کنندگان در بسیج ملی فشار خون/ موفقیت نظام سلامت در کنترل بیماری های واگیر

 معاون بهداشت وزارت بهداشت بر ضرورت فراخوان مجدد شرکت کنندگان در بسیج ملی فشار خون برای اندازه گیری فشار خون و پایش و مراقبت از آنها توسط دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی با بیان این مطلب در اجلاس معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سالن همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: کار بسیار بزرگی در بسیج ملی کنترل فشار خون در عرض یکماه، طی سالجاری صورت گرفت که بار اصلی آن بر دوش معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی بود.

وی افزود: در یک ماه فشار خون بیش از 30 میلیون جمعیت سنجش و ثبت شد. باید این سرمایه عظیم که نشان از اعتماد مردم به نظام سلامت کشور است را پاس بداریم و قدر آن را بدانیم.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از دانشگاهها بعد از بسیج ملی کنترل فشار خون این طرح را رها نکردند و 75 درصد از مراجعه کنندگان را تحت مراقبت قرار داده اند که انتظار می رود سایر دانشگاه ها نیز چنین عمل کنند و تا پایان امسال حداقل یکبار از این افراد مراقبت انجام دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان داشت: بر اساس ارزیابی ها بیش از 60 درصد آگاهی بخشی برای شرکت کنندگان درباره مخاطرات فشار خون انجام شده است.

وی در خصوص اهمیت توجه به بیماری های واگیر گفت: حوزه بیماری های واگیر بسیار راهبردی است و باید بصورت مداوم و پیگیر مورد رصد و توجه معاونین بهداشت دانشگاه ها باشد.

وی با اشاره به موفقیت های نظام سلامت در حوزه بیماری های واگیر افزود: ظرف مدت سه ماه کشور آمریکا 1800 فوتی بر اثر آنفلوآنزا داشت. در نیمه اول سال 2019 میلادی نیز650 هزار مورد سرخک در اروپا رخ داد. ولی ایران موفق شد گواهینامه حذف سرخک دریافت کند که این دستاورد بزرگ را باید حفظ کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: ایران تا سال 2020 میلادی تعهد حذف مالاریا داده است که با کوشش و تلاش فعالان عرصه بهداشت کشور عملیانی خواهد شد.

دکتر رئیسی اضافه کرد: در بحث بهداشت دهان و دندان دانش آموزان گروه هدف خوشبختانه به رقم میانگین 62 تا 65 درصد عاری از پوسیدگی رسیده ایم. 35 درصد باقیمانده نیز باید با برنامه ریزی حاصل شود. استان ها و شهرستان های خراسان رضوی، کرمان، زنجان، اردبیل، شیرازو کاشان در این زمینه پیشتاز هستند.

وی افزود: تا پایان سال قرار است جشن مدارس عاری از پوسیدگی را در یکی از استان های پیشرو با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر آموزش و پرورش برگزار کنیم.

وی در خصوص طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» گفت: تاکنون در نظام سلامت سه سطح داشتیم ولی این طرح در سطح پایه قرار دارد. یعنی یک مرحله عقب تر آمده ایم تا با تربیت سفیران سلامت خانوار بتوانیم سلامت را در جامعه و خانواده ها بیشتر توسعه دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: پس از سطح پایه، سطح یک خانه های بهداشت، سطح دو کلنیک ها، سطح سه بیمارستان ها و سطح چهار مراکز فوق تخصصی قرار دارند.

وی افزود: این طرح هم اکنون در قزوین، سمنان و کاشان در حال اجرای آزمایشی است که باید معایب آن را پایش کنید.

دکتر رئیسی افزود: در کل کشور 3200 واحد دندانپزشکی داریم که تجهیز شده اند ولی در شیفت عصر فعال نیستند. از طرفی 22 درصد هزینه از جیب مردم در بخش دندانپزشکی صرف می شود. بنابراین می توان این مراکز را برای کمک به مردم و اشتغالزایی دندانپزشکان و تکنسین های دندانپزشکی در اختیار فارغ التحصیلان این رشته قرار داد تا هم آنها منتفع شوند و هم هزینه های مردم کاهش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از اقدامات خوبی که در زمینه تجمیع آزمایشگا ها از جمله در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل انجام شده است به نیکی یاد کرد و در خصوص اجرای برنامه پزشک خانواده شهری گفت: در بخش روستا هم اکنون 27 میلیون و 800 هزار نفر تحت پوشش این برنامه هستند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: برای اجرای کامل این طرح در شهرها نیاز به 10 تا 11 هزار پرشک داریم که بتوانیم 55 میلیون جمعیت شهری را تحت پوشش پزشک خانواده قرار دهیم.

دکتر رئیسی اعتبار لازم برای اجرای این برنامه در شهرها 5200 تا 5400 میلیارد تومان دانست و گفت: امسال در کل حوزه ها دچار کمبود منابع شدیم ولی امیدواریم با اقدامات صورت گرفته گشایش حاصل شود.

وی با اعلام آمادگی سطح یک که مربوط به حوزه بهداشت است برای اجرای برنامه پزشک خانواده، بیان داشت: با رفع اشکالات و هماهنگی با سطوح 2 و3 و بکارگیری بخش خصوصی و اجرای نظام ارجاع امیدواریم برنامه شهری پزشک خانواده در کشور اجرایی شود.


 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٨ دی ١٣٩٨ - ٠٩:٥٤ / شماره خبر: ١٩٨٣٠٧ / تعداد نمايش: 188  


لیست اخبار >>