پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > 67 درصد بیماران روانی تصور می کنند خودبخود خوب می شوند
 


67 درصد بیماران روانی تصور می کنند خودبخود خوب می شوند

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد:

  67 درصد بیماران روانی تصور می کنند خودبخود خوب می شوند

  مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان این که ۶۷ درصد افرادی که بیماری در حوزه روان ‌دارند تصور می کنند که خود به خود خوب می شوند، بنابراین خدمتی دریافت نمی کنند، گفت: لازم است بیمه ها برای پوشش خدمات سلامت روان پیشقدم شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر حاجبی در نشست خبری هفته سلامت روان در محیط کار با بیان این که طبق آمار در ایران ۲۳.۶ درصد، دچار درجاتی از اختلالات روان هستند، گفت: از این میزان ۱۲.۷ درصد افسردگی و ۱۵.۶ درصد اختلالات اضطرابی دارند.

وی افزود: در آمریکا ۲۶ درصد و در کشورهای دیگر ۱۰ تا ۱۲ درصد دچار اختلالات روانی هستند.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به این که یکی از مشکلات در محیط های کاری اضطراب است، بر آموزش مدیریت استرس تاکید کرد و افزود: وظیفه وزارت بهداشت تامین سلامت از جمله سلامت روان است و رویکرد اول ما پیشگیری است تا میزان مشکلات روانشناختی را کاهش دهیم.

دکتر حاجبی با بیان این که ۶۷ درصد افرادی که بیماری در حوزه روان ‌دارند تصور می کنند که خود به خود خوب می شوند، بنابراین خدمتی دریافت نمی کنند، گفت: لازم است بیمه ها برای پوشش خدمات سلامت روان پیشقدم شوند.

وی با اشاره به این که در حوزه سلامت روان چیزی بنام خودمراقبتی وجود دارد، گفت: در این ‌حوزه تلاش بر افزایش سطح سواد سلامت و اصلاح نگرش ها نسبت به بیماری ها است.

دکتر حاجبی بر لزوم ارتقا و افزایش سواد سلامت روان مردم تاکید کردو گفت: در حوزه خود مراقبتی بحث های فرهنگی ‌و بومی را دخالت خواهیم داد چرا‌که مردم در این بخش پذیرششان بیشتر است.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با تاکید بر این که در سطح جامعه وظیفه داریم که درمانگاه و‌م شاوره راه اندازی کنیم اما وظیفه وزارت بهداشت این نیست که برای هر دستگاهی یک روانپزشک بدهد، گفت: وزارت بهداشت یک دستگاه فنی و تکنیکال است و وظیفه آن حمایت فنی است و ما از دستگاه ها حمایت تکنیکال انجام می دهیم نه این‌که به دستکاه ها روانپزشک بدهیم.

 

طرح تحول نظام سلامت یک انقلاب بزرگ در حوزه سلامت روان

 

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: طرح تحول سلامت در حوزه روان یک انقلاب بزرگ است به نحوی که اکنون در خانه های بهداشت غربالگری سلامت روان نیز انجام می شود.

بر اساس این گزارش معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه سند ارتقای سلامت روان تدوین شده است، گفت: امروز در خانه ‌های بهداشت غربالگری سلامت روان نیز انجام می ‌شود.

علی اسدی، در نشست خبری هفته سلامت روان با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت یک انقلاب بزرگ به ویژه در حوزه سلامت روان است، خاطرنشان کرد: در طی سی سال گذشته، تنها 300 نفر کارشناس سلامت روان در سیستم وجود داشت که به مردم خدمات سلامت روان ارائه می داد، اما با آغاز طرح تحول سلامت این تعداد به 1300 نفر رسید که این به معنای انقلاب در ایجاد دسترسی مردم به خدمات سلامت است.

وی افزود: چنانچه به برنامه پنجم و ششم توسعه که برنامه هایی ملی هستند، مراجعه کنید، درمی یابید که خدمات سلامت و همچنین خدمات سلامت روان در این برنامه ها طراحی و ادغام شده است و در بسته های خدمتی که برای تمام گروه های سنی گردآوری شده، مطالب آموزشی در رابطه با افزایش سطح سواد سلامت روان مردم تدوین شده است.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: امروزه توانمندسازی مردم در نظام شبکه بهداشت ساختار پیدا کرده است، اما این برنامه جوان است و در چند سال آینده حاصل اقدامات ارائه شده در طرح تحول سلامت دیده می ‌شود.

وی ادامه داد: سند ارتقای سلامت روان کشور نیز تدوین شده است و بخش هایی از این سند در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب شده که یکی از آن بخش ها، بسته خدمتی کارکنان و سلامت روان آنها و بخش دیگر سلامت روان است که اینها برنامه های جامعی است که وزارت بهداشت برنامه های خود را بر آن اساس پیش بینی کرده است.

اسدی در پایان تصریح کرد: همچنین امروز در خانه ‌های بهداشت غربالگری سلامت روان نیز انجام می ‌شود. این اقدام تاکنون وجود نداشته است و مردم با شاخص های معین مورد بررسی قرار می گیرند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٦ - ١٧:٠٨ / شماره خبر: ١٦٧٤٠٣ / تعداد نمايش: 315  


لیست اخبار >>