چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > گزارش بازسازی سیستم آزمایشگاهی مناطق زلزله غرب کشور
 


گزارش بازسازی سیستم آزمایشگاهی مناطق زلزله غرب کشور

مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت تشریح کرد

  گزارش بازسازی سیستم آزمایشگاهی مناطق زلزله غرب کشور

 مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گزارش بازسازی سیستم آزمایشگاهی در مناطق زلزله زده غرب کشور را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر سیامک سمیعی گفت: مطابق با ارزیابی اولیه تیم ارزیاب آزمایشگاهی با توجه به ارزیابی سازه ای و غیر سازه ای، آزمایشگاه سرپل ذهاب در حال حاضر از لحاظ عملکردی 100 درصد غیرفعال است.

وی افزود: آزمایشگاه سیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان با دو نفر نیرو به سرپل ذهاب اعزام و در کنار درمانگاه سیار  مستقر در محوطه بیرونی بیمارستان سرپل ذهاب مستقر شد. در حال حاضر در آزمایشگاه فوق امکان انجام آزمایش های اولیه بیوشیمی و سایر تست های آزمایشگاهی مطابق با EOP آزمایشگاه مرجع سلامت فراهم است.

وی بیان داشت: اتوبوس دیابت نیز در کنار آزمایشگاه سیار قرار گرفته و به عنوان مرکز خونگیری و مدیریت نمونه و انتقال امن و ایمن آن به آزمایشگاههای سایر شهرستانها و یا آزمایشگاه مرجع منطقه ای کرمانشاه فعالیت می کنند.

دکتر سمیعی گفت: محیطهای انتقالی برای نمونه های مشکوک به سندرمهای اسهال حادآبکی و اسهال خونی (کری بلر ) و نمونه های تنفسی UTMهمچنین ملزومات نمونه گیری از جمله لوله ژل دار جهت خونگیری و جداسازی سرم، لوله CBC و سایر ملزومات نیز پیش بینی شده است. در شهرستان سرپل ذهاب 2 آزمایشگاه خصوصی وجود دارد که آسیب فیزیکی ندیده اند و از طریق معاونت درمان هماهنگی جهت استفاده از امکانات این آزمایشگاهها در حال انجام است.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در قصر شیرین گفت: مطابق با ارزیابی اولیه تیم ارزیاب آزمایشگاهی آزمایشگاه بیمارستان و مرکز بهداشت قصر شیرین هر دو سالم و از لحاظ عملکردی 100 درصد فعال هستند. قصر شیرین در فاصله نیم ساعت از سر پل ذهاب قرار داشته و به عنوان آزمایشگاه پشتیبان  سرپل ذهاب در زمینه تامین محیط های کشت و مواد اولیه مورد نیاز فعالیت می کند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وضعیت دالاهو را چنین تشریح کرد: مطابق با ارزیابی اولیه، ساختمان درمان بستر دالاهو که آزمایشگاه نیز در آن مستقر است از نظر سازه ای آسیب دیده و  آزمایشگاه نیز تخلیه شده و تجهیزات ابتدایی آن در چادری در کنار آن مرکز  گذاشته شده است .لذا آزمایشگاه مرکز بهداشت شهرستان دالاهو  از لحاظ عملکردی 100 درصد غیرفعال بوده و نیاز به یک دستگاه کانکس جهت استقرار آزمایشگاه موقت می باشد که هماهنگی های لازم  جهت این امر با رئیس مرکز مدیریت شبکه صورت پذیرفته است.

دکتر سمیعی درباره منطقه ثلاث باباجانی اظهارداشت: مطابق با ارزیابی اولیه آزمایشگاه مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی ثلاث باباجانی سالم و از لحاظ عملکردی 100 درصد فعال هستند و آزمایشگاه شهرستان جوانرود نیز به عنوان پشتیبان ثلاث در تامین محیط های کشت و محیط های انتقالی و همچنین تامین مواد و ملزومات ضروری پشتیبانی می کند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٦ - ١٠:٥٢ / شماره خبر: ١٦٩٠٢٥ / تعداد نمايش: 272  


لیست اخبار >>