چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > مرحله پایلوت نظام ارجاع و پزشک خانواده تا مهرماه 97 ادامه می یابد
 


مرحله پایلوت نظام ارجاع و پزشک خانواده تا مهرماه 97 ادامه می یابد

معاون بهداشت وزیر بهداشت:

  مرحله پایلوت نظام ارجاع و پزشک خانواده تا مهرماه 97 ادامه می یابد

 معاون بهداشت وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: مرحله پایلوت اجرای نظام ارجاع در 10 استان شروع شده است؛ این مرحله تا مهر سال 97 ادامه دارد و بعد از آن برای اجرای اصلی این برنامه در کشور تصمیم گیری می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت به نقل از ایرنا دکتر علیرضا رئیسی افزود: نظام ارجاع برنامه ای است که مطابق آن مردم برای دریافت خدمات سلامت ابتدا به پزشک خانواده یا مراقب سلامت مراجعه می کنند و در صورت تشخیص این فرد و نیاز به خدمات تخصصی، فرد بیمار به پزشک متخصص یا بیمارستان ارجاع داده می شود.

وی اضافه کرد: از اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم اجرای برنامه ملی نظام ارجاع به طور آزمایشی در 10 استان شروع شد. در واقع کار نظام ارجاع در این استان ها شروع شده است البته در مرحله پایلوت و اجرای آزمایشی هستیم و دوره پایلوت این برنامه در استان هایی که کار را شروع کرده اند تا مهر سال 97 ادامه دارد.

رئیسی گفت: این برنامه در 10 استان به جز فارس و مازندران (که از قبل نظام ارجاع و پزشک خانواده را اجرا می کنند) در مرحله پایلوت است و طبق دستورالعمل وزارت بهداشت حداکثر باید تا مهر سال 97 نتیجه قطعی پایلوت برنامه نظام ارجاع را به دست آورده باشیم تا اگر قرار است این برنامه را در کشور اجرا کنیم به سمت اجرای آن برویم.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: علاوه بر این 10 استان، 16 استان دیگر برای اجرای این برنامه اعلام آمادگی کرده اند و به وزارت بهداشت درخواست داده اند که نظام ارجاع در آن استان ها هم اجرا شود. برای آنها یک چک لیست ارسال شده است که اگر امکانات و زیرساخت های لازم را دارید، می توانید و اجازه دارید، پایلوت برنامه نظام ارجاع را شروع کنید.

رئیسی تاکید کرد: پایلوت برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده به معنای اجرای این طرح نیست بلکه به این معناست که مطالعات آن در استان های تعیین شده در حال انجام است، البته در مناطقی که پایلوت انجام می شود، در برخی شهرهای کوچک زیر 20 هزار نفر مراحل اجرای این طرح در حال انجام است.

وی گفت: برای نظام ارجاع در برخی استان هایی که کار شروع شده است، یکسری اشکالات وجود داشت به همین علت در استان هایی که به صورت جدید می خواهند به برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده اضافه شوند، دستور داده شده است که اشکالات قبلی را نداشته باشند.

معاون وزیر بهداشت فراهم نبودن زیرساخت های الکترونیک برای ارتباط بین سطوح مختلف نظام ارجاع، لزوم شفاف سازی مسئولیت های پزشک خانواده، تکمیل پروژه پرونده الکترونیک سلامت و تامین امنیت اطلاعات شهروندان را از جمله مسائلی دانست که در روند اجرای برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده باید اصلاح شود.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١ بهمن ١٣٩٦ - ١٣:٣٦ / شماره خبر: ١٧١٨٥٧ / تعداد نمايش: 350  


لیست اخبار >>