پنج شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٦ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تبلیغات نقش محوری در کاهش یا افزایش عوامل خطر سلامت دارد/ آسیب رسانی کالاها و خدمات نسبی اند
 


تبلیغات نقش محوری در کاهش یا افزایش عوامل خطر سلامت دارد/ آسیب رسانی کالاها و خدمات نسبی اند

مدیرگروه عوامل خطر بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت:

  تبلیغات نقش محوری در کاهش یا افزایش عوامل خطر سلامت دارد/ آسیب رسانی کالاها و خدمات نسبی اند

 مدیرگروه عوامل خطر بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت و دبیر تعیین و ممنوعیت کالاها و خدمات آسیب رسان سلامت، نقش تبلیغات را در کاهش یا افزایش عوامل خطر سلامت، محوری اعلام کرد.

عباس پریانی به روابط عمومی معاونت بهداشت گفت: تحقیقات متعددی در دنیا انجام شده که نشان می دهد تبلیغات احساس نیاز القایی و افزایش مصرف را به دنبال دارد.

وی افزود: به ویژه تبلیغات برای کودکان و نوجوانان به دلیل عدم توانایی در تشخیص حقوق و صلاح خودشان آنها را دچار اشتباه می کند.

وی بیان د اشت: لذا در بسیاری از کشورها هرگونه تبلیغی در برنامه های تلویزیونی و رادیویی قبل، بعد و حین برنامه های مخصوص کودکان ممنوع است.

پریانی اظهار داشت: در کشور ما هم استفاده ابزاری از کودکان در تبلیغاتی که مربوط به بزرگسالان است ممنوع است.

مدیرگروه عوامل خطر بیماری های غیرواگیر گفت: همچنین نشان دادن کودکی که در حال مصرف یک کالای آسیب رسان است یا فعالیتی که برایش مخاطراتی داشته باشد، در برنامه های تلویزیونی و تبلیغاتی ممنوع است.

وی افزود: در قوانین کشور ما همچنین تبلیغات در مراکز آمورشی مثل مدارس در همه مقاطع تحصیلی ممنوع است.

دبیر تعیین و ممنوعیت کالاها و خدمات آسیب رسان سلامت با اشاره به نسبی بودن آسیب رسانی کالاها و خدمات گفت: کارگروه معتقد است که هیچ کالا یا خدمتی خود به خود نه آسیب رسان مطلق است نه مفید مطلق. یعنی آسیب رسانی موضوعی نسبی است.

وی افزود: هدف ما اینست که مجموعه فواید یک کالا یا خدمت را از یکطرف و مجموعه مضرات و آسیب های همان کالا یا خدمت را از طرفی دیگر، جمع بندی کنیم و در نهایت با مقایسه سود و زیان یک کالا یا خدمت، ببینیم آن کالا آسیب رسان است یا خیر؟

وی ادامه داد: هدف قانونگذار اینست که با دو استراتژیِ ممنوعیت تبلیغات و افزایش عوارض قیمت از طریق اخذ عوارض، استفاده بی رویه کالاهای آسیب رسان را کنترل کند.

پریانی افزود: ممکن است استفاده از کالا یا خدمت در یک گروه خاص آسیب رسان باشد. مثلا برخی خدمات زیبایی یا برخی از تجهیزات پزشکی یا بهد اشتی، مثل دستگاه تصفیه آب که در مناطقی که میزان سختی یا ناخالصی آب بالاست می تواند مفید یا حتی ضروری باشد. اما در سایر مناطق کشور به دلیل این که املاح مفید آب را از بین می برد، می تواند برای اکثریت جامعه آسیب رسان باشد.

وی ادامه داد: پنجمین جلسه کارگروه با محوریت کالاها و خدمات پزشکی آسیب رسان سلامت اول بهمن ماه برگزار شد.

وی بیان  داشت: هدف جلسه این بود که درباره برخی از کالاها و خدمات پزشکی که به صورت قانونی عرضه می شوند ولی مصرف بی رویه آنها به سلامت افراد و گیرندگان خدمت آسیب می رساند، تصمیم گیری کند.

وی افزود: در این جلسه سایر ذینفعان و همکاران از سازمان نظام پزشکی، سازمان غذا و دارو، موسسه استاندارد، پلیس فتا، سامانه 1490، تعزیرات حکومتی، مرکز سلامت محیط و کار، اداره کل نظارت و ارزشیابی معاونت درمان حضور داشتند.

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٣ بهمن ١٣٩٦ - ٠٩:٢٢ / شماره خبر: ١٧١٩٢٩ / تعداد نمايش: 175  


لیست اخبار >>