جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > شکایت از اماکن مسکونی با فعالیت های غیر مجاز و غیر بهداشتی در صدر شکایات بهمن ماه سامانه بهداشت 190
 


شکایت از اماکن مسکونی با فعالیت های غیر مجاز و غیر بهداشتی در صدر شکایات بهمن ماه سامانه بهداشت 190

رئیس سامانه بهداشت 190 اعلام کرد :

  شکایت از اماکن مسکونی با فعالیت های غیر مجاز و غیر بهداشتی در صدر شکایات بهمن ماه سامانه بهداشت 190

 در بهمن ماه سال جاری مردم ضمن تماسهای تلفنی با سامانه بهداشت 190 و ثبت شکایات متعدد از اماکن مسکونی، خواستار جلوگیری از فعالیت های غیر مجاز و غیر بهداشتی در این اماکن شدند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،مهندس محراب آقازاده رئیس سامانه بهداشت 190 با اعلام این مطلب افزود: از عمده تخلفات بهداشتی که در اماکن مسکونی انجام می گردد می توان به بسته بندی، تهیه و توزیع غیر مجاز مواد غذایی از قبیل سبزی خرد شده، انواع ترشی جات، خرد کردن گوشت و مرغ و ...، استفاده از بسته بندی های غیر مجاز و غیر بهداشتی برای انواع مواد غذایی، تهیه مواد غذایی در شرایط نامناسب و محیط غیر بهداشتی بدون داشتن جواز و کارت معاینه ی معتبر بهداشتی، دفع غیر بهداشتی فاضلاب به انهار عمومی،نگهداری دام و طیور در منزل مسکونی در داخل شهرها اشاره کرد.
آقازاده گفت:کل تماس های برقرار شده با سامانه بهداشت 190 در بهمن ماه سال جاری، 20703 تماس بوده که از این تعداد، 6355 خبر و شکایت در سامانه به ثبت رسیده است و بقیه تماسها منجر به راهنمایی،  آموزش و مشاوره گردیده است که جنسیت تماس گیرندگان نیز 73 درصد  آقایان و 27 درصد خانمها بوده اند.
وی افزود :شکایت از اماکن مسکونی دارای فعالیت غیر مجاز و غیر بهداشتی با 14 درصد، نانوایی ها 12 درصد و بقالی و سوپرمارکت 9 درصد در صدر اخبار ماه بهمن این سامانه بودند. در این میان دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی با 12 درصد، ایران 11 درصد و مشهد 10 درصد از کل اخبار و شکایات سامانه را به خود اختصاص دادند.
آقازاده گفت: بیشترین مورد شکایت از عرضه مواد غذایی صنفی سنتی فاسد با 9 درصد، عرضه مواد غذایی بسته بندی شده فاقد تاریخ مصرف معتبر 6 درصد و دفع غیر بهداشتی فاضلاب 6 درصد بود.
وی افزود: از اخبارو شکایات مربوط به مواد غذایی فاسد، تاریخ مصرف گذشته و غیر قابل مصرف، مقدار 8019 کیلوگرم منجر به کشف، جمع آوری و معدوم سازی کالاهای آسیب رسان به مصرف کننده گردید که بیشترین این مواد غذایی شامل انواع شیرینی جات، سوسیس و کالباس، انواع ترشیجات، انواع نوشیدنی ها، انواع تنقلات، انواع فراورده های گوشتی و پروتئینی، انواع لبنیات و غیره گردیده است.
آقازاده گفت : از دیگر اقدامات قانونی و موثر، ابلاغ اخطار و ارائه مهلت جهت رفع نواقص غیر بحرانی (14 درصد)، مکاتبه و معرفی متخلفین به مراجع قضایی (12 درصد)، اخطار 48 ساعته جهت غیر فعال سازی و رفع نواقص بحرانی (5 درصد) و 17 درصد رفع نقص اماکن و مراکز بوده است.
رئیس سامانه بهداشت 190 افزود: میزان رضایتمندی مردمی از نحوه رسیدگی به شکایات مردمی بر اساس نظرسنجی های تلفنی به عمل آمده، 94 درصد بوده است.
آقازاده در پایان اظهار داشت : سامانه بهداشت 190 به طور شبانه روزی و در تمام ایام هفته، آماده دریافت شکایت های بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای می باشد و هموطنان می توانند از اقصی نقاط کشور با شماره تلفن  190 با این سامانه تماس گرفته و شکایات بهداشتی خود را مطرح نمایند تا در اسرع وقت به آنها رسیدگی شود.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٦ اسفند ١٣٩٦ - ١٠:٥٦ / شماره خبر: ١٧٣٥٤٢ / تعداد نمايش: 113  


لیست اخبار >>