شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > کمبود ویتامین D در بسیاری از بیماری ها اثر دارد/ مردم مکمل های تولید داخل مصرف کنند
 


کمبود ویتامین D در بسیاری از بیماری ها اثر دارد/ مردم مکمل های تولید داخل مصرف کنند

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت :

  کمبود ویتامین D در بسیاری از بیماری ها اثر دارد/ مردم مکمل های تولید داخل مصرف کنند

 مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: کمبود ویتامین D در تمام گروه های سنی کشور وجود دارد و در بروز بسیاری از بیماری ها موثر است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،دکتر زهرا عبداللهی با بیان این مطلب در کارگاه آموزشی و همایش یک روزه "بهبود تغذیه در جامعه نیروی انتظامی" گفت: کمبود ویتامین D در بروز آسم و آلرژی، دیابت نوع دو، ام اس، سرطان ها اثر دارد.
وی افزود: در زمینه ویتامین A، روی و آهن نیز کمبودهایی در افراد جامعه وجود دارد.
وی بیان کرد: برای پیشگیری و کنترل اشکال مختلف سوء تغذیه سه راهکار مکمل یاری، غنی سازی و تغییرات غذایی همزمان با هم در حال انجام است.
وی ادامه داد: مردم از مکمل های تولید داخل استفاده کنند زیرا فرمولاسیون تولید آنها تحت نظر وزارت بهداشت است و مکمل های خارجی چنین نیست.
مدیر دفتر بهبود تغذیه معضل چاقی و اضافه وزن را یکی دیگر از مشکلات تغذیه ای جامعه برشمرد و گفت: ۶۰ درصد افراد زیر ۱۸ سال کشور دچار این مشکل هستند. در حالی که در سال ۹۰ این میزان ۵۰ درصد بود.
دکتر عبداللهی افزود: ۲۰ درصد از کودکان دچار چاقی شکمی هستند. زیرا مصرف روغن، نمک، قند و شکر بیش از حد مجاز و مصرف میوه و سبزی و لبنیات کمتر از میزان لازم است. 
وی ادامه داد: در زمینه کمبود ید و شیوع گواتر با اقدامات انجام شده در کشور از ۶۸ درصد در سال ۶۸ به کمتر از ۶.۵ درصد رسیده ایم.
وی اظهار داشت: اولین ریسک فاکتور بیماری های غیرواگیر الگوی غذایی و تغذیه نامناسب در کشور است.
وی افزود: در سال ۸۰ بالغ بر ۵۷درصد علل مرگ بیماری های غیرواگیر بود که در سال ۹۰ به ۷۶ درصد رسید و این یک معضل جهانی است.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٧ تير ١٣٩٧ - ٠٩:٤٥ / شماره خبر: ١٧٨٥٤١ / تعداد نمايش: 168  


لیست اخبار >>