دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > بحران‌های موجود در استان خوزستان جنبه ملی دارند
 


بحران‌های موجود در استان خوزستان جنبه ملی دارند

معاون بهداشت تاکید کرد:

  بحران‌های موجود در استان خوزستان جنبه ملی دارند

 دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت در سمینار ملی مدیریت بحران خشکسالی و تاثیر آن بر سلامت در اهوازگفت: بحران های موجود در استان خوزستان جنبه ملی دارد و نیازمند همت جمعی برای رفع آنها می باشیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر علیرضا رئیسی گفت: متاسفانه استان خوزستان علیرغم صنعتی بودن از داشتن پیوست سلامت محروم می‌باشد که همین موضوع، مشکلات زیادی را در این استان ایجاد کرده است.

وی گفت: مشکلات بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف از قبیل آب، گرم شدن هوا، عفونت‌های مکرر منتقله از آب و غذا، امنیت غذایی، آلودگی هوا، بالا آمدن آب دریا و ... در استان خوزستان وجود دارد که به خودی خود بحران محسوب نمی‌شوند بلکه عدم مدیریت آنها یک بحران جدی است و باید به مدیریت بحران بیش از پیش اندیشید.

رئیسی عدم تناسب بین منابع و نیاز در هر چیزی را بحران نامید و گفت: تا زمانی که نیاز وجود داشته باشد ولی منابع کافی برای آن در دسترس نباشد بحران به وجود می‌آید و البته باید در نظر داشت که بحران یک جاده یکطرفه نمی‌باشد و فقط به منابع بر نمی‌گردد، بلکه بایستی مدیریت مصرف یا نیاز را نیز در نظر گرفت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال گذشته در کل کشور حدود 26% کمبود بارندگی داشته‌ایم که این رقم در استان خوزستان 5/33% نسبت به سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه در مقایسه سرانه منابع آب دنیا و ایران متوجه می‌شویم که کشور ما در قسمت‌های مرز بحران منابع آبی قرار دارد افزود: در طی این چند ساله نیز منابع آب زیرزمینی را بیش از حد استفاده کرده‌ایم و همچنان در حال استفاده از آنها می‌باشیم.

رئیسی اشاره کرد: از سال 61 تا سال 90 از هر یکصد هزار نفر، 6 مرگ ناشی از اسهال داشته‌ایم که با توجه به خشکسالی ها باید این روند کاهشی را حفظ کنیم. 

وی ادامه داد: مالاریا از سال 1998 تا سال 2011 در اکثر نقاط کشور کاهنده بوده است و در طی دهه های اخیر در اکثر نقاط کشور روند کاهشی داشته است .

وی گفت: سالک در 30 سال گذشته روند کاهشی داشته است و با توجه به خشکسالی ها باید این روند کاهشی را حفظ کرد.

وی ادامه داد: میزان غلظت سالانه ذرات معلق در شهر اهواز در فاصله سال‌های 92 تا 95، تقریبا 5 برابر بیشتر از حد مجاز و استاندارد بوده است که قطعا بیماری را به دنبال خواهد داشت.

رئیسی تصریح کرد: بر اساس آمار در سال 92 فقط 4 روز با هوای خوب و پاک در اهواز وجود داشته است که در سال 96 اصلا روز خوبی وجود نداشته و سال‌های 94 و 95 تنها یک روز هوای پاک در این شهر ثبت شده است؛ در سال 95 فقط 65 روز هوای سالم در شهر اهواز دیده شده است.

معاون بهداشت اظهار داشت: در سال 92، ذرات معلق بالاتر از حد استاندارد در 333 روز سال در اهواز دیده شده است که این عدد در سال 95، 348 روز می‌باشد.

وی با اشاره به فرمولی در سازمان جهانی بهداشت با نام فرمول مرگ منتسب گفت: مرگ منتسب با مرگ مستقیم تفاوت دارد، به عنوان مثال فردی با نارسایی تنفسی، بیماری قلبی عروقی و آلرژی در معرض هوای آلوده قرار می‌گیرد و بیماری او به دلیل آلودگی فعال می‌شود و شخص می‌میرد که مرگ او را مرگ منتسب می‌نامند.

رئیسی ادامه داد: در سال 1392، تعداد مرگ منتسب به آلودگی هوا در شهر اهواز 667 مورد گزارش شده است که این عدد در سال 1395، 386 مورد بوده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در سال 92 تعداد 23 نفر و در سال 95 تعداد 16 نفر به علت سرطان ریه منتسب به آلودگی هوا، جان خود را در شهر اهواز از دست داده‌اند.

رئیسی بیان داشت: چون خروجی تمام مشکلات به سلامتی افراد مرتبط می‌شود، نهایتا در حوزه بهداشت و درمان ورود پیدا می‌کند در حالی که مشکلات تنها به این حوزه مربوط نمی‌شود و به عنوان مثال متولی برداشتن زباله در حاشیه خیابان، وزارت بهداشت نمی‌باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: عوامل اجتماعی موثر بر سلامت تحت عنوان SDH می‌گوید که فقط 20 تا 25 درصد عوامل و مشکلات بهداشتی و درمانی به وزارت بهداشت مربوط است و 70 تا 75 درصد آنها به سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر وابسته است و این نشان می‌دهد که برای تامین سلامتی، همگی افراد باید دست به دست هم دهند.

رئیسی خاطرنشان کرد: سالانه 8000 حیوان گزیدگی در شهر اهواز وجود دارد و هر حیوان گزیدگی، یک میلیون تومان هزینه بر دوش وزارت بهداشت خواهد گذاشت در حالی که ارگانی دیگر متولی جمع آوری حیوانات از سطح شهر می‌باشد.

وی ادامه داد: مشاهده زباله و نخاله در سطح شهر اهواز و در کنار محل زندگی مردم یک فاجعه به شمار می‌رود که با وجود چنین مشکلات و سهل انگاری‌هایی، کنترل معضل سالک، التور و مالاریا مشکل می‌باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان گفت: بحران‌های موجود در استان خوزستان جنبه ملی دارند و تمامی ارگان‌ها، ادارات و سازمان‌ها باید از طریق وزارت خانه‌های مربوطه خود در حل مشکلات این استان مهم تلاش کنند.

 
 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٢٧ تير ١٣٩٧ - ١٥:٢٦ / شماره خبر: ١٧٨٨٨١ / تعداد نمايش: 130  


لیست اخبار >>