دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > گرامیداشت روز جهانی قلب در 100 کشور جهان/ شعار امسال «هم پیمان برای سلامت قلب»
 


گرامیداشت روز جهانی قلب در 100 کشور جهان/ شعار امسال «هم پیمان برای سلامت قلب»

7 مهرماه برگزار می شود

  گرامیداشت روز جهانی قلب در 100 کشور جهان/ شعار امسال «هم پیمان برای سلامت قلب»

 مراسم روز جهانی قلب امسال 29 سپتامبر 2018 مصادف با 7 مهرماه با شعار «هم پیمان برای سلامت قلب» در جهان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، در سال 1990 بار بيماريهاي ايسكميك قلبي در جهان در رتبه پنجم قرار داشت ولي پيش بيني مي شود كه اين مشكل همچنان در صدر ليست بار بيماريها باقي بماند. از هر سه مورد مرگ و مير يك مورد به علت بيماري قلبی عروقي است. بیماری قلبی عروقی همچنان مهمترین مرگ و ناتوانی در دنیا است و سالانه سبب مرگ بیش از 17.5میلیون نفر می شود

روز جهاني قلب به عنوان يك ابتكار جهاني در سال 2000  عنوان شد تا آگاهي عمومي نسبت به تهديد بيماري قلبي و سكته مغزي و اهميت شيوه زندگي قلب سالم را افزايش دهد. روز جهاني قلب سالانه توسط اعضای اتحاديه جهاني قلب در بيش از 100 كشور و با همكاري بیش از 200 عضو از سازمان ها، انجمن های علمی، بنیادها و جمعیت های بیماران و انجمن هاي قلب و عروق برگزار مي شود. سازمان جهاني بهداشت نيز به طور فعال از اين روز حمايت مي كند. این اتحادیه اعتقاد دارد که سلامت قلب برای هر فرد یک حق بشری اساسی ویکی از ارکان دسترسی به عدالت در سلامت جهانی است.

بر اساس این گزارش اتحاديه جهاني قلب از سال 2005 هر ساله، روز آخر ماه سپتامبر را بعنوان روز جهاني قلب برای افزايش آگاهي جهانیان در خصوص بیماری های قلبی عروقی معین كرده است. این روز یک نقش مهمی در حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص سلامت قلب و عروق دارد و فرصت جهانی مهمی است که می توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع، سیاستگذاران و تصمیم گیران در طول سال از آن استفاده کرد. يكي از مهمترين و مطمئن ترين راه هاي رسيدن به اهداف پيشگيري و كنترل بيماري قلبي عروقي آموزش همگاني و برگزاری پویش های عمومی است. این روز در واقع شروع برنامه و فعالیت هایی است که باید در طول سال ادامه یابد. به همین منظور مقرر است فعاليت هاي ملي مانند سخنراني ها و گفتگوها و معاینات بهداشتی و غربالگري هاي سلامتي از جمله وزن، قند، کلسترول و فشارخون، فعاليت هاي ورزشي سازماندهي شده ، برگزاري گفتگوهاي عمومي در مورد بيماري قلبی عروقی، داستان ها و تجربيات واقعي از افراد مبتلا به بيماري قلبی عروقی و نحوه درمان و كنترل آن، برگزاري فوروم هاي علمي، نمايشگاه، برگزاري مراسم و وقايع ورزشي در سراسر دنيا توسط اعضا و شركاي اتحاديه در همين زمينه و بر اساس موضوعات تعيين شده در هر سال، به شكل بسيج هاي اطلاع رساني و آموزشي، سازماندهي شوند.

برای كشور ما نيز كه بيماريهاي قلبي يكي از مشكلات و چالش هاي مهم سلامت به شمار  مي رود، اين روز مغتنم است تا برنامه ها و فعالیت های خود را براي مقابله با اين بيماريها و در جهت افزایش آگاهی عمومی برنامه ریزی كنيم و اين روز را گرامي بداريم.

روز جهانی قلب امسال در تاریخ 7 مهرماه 1397 (29 سپتامبر 2018 م) تعیین شده است و شعار آن «My Heart, Your Heart »  است که با توجه به فرهنگ کشور ما شعار امسال «هم پیمان برای سلامت قلب » و پیام آن

  «A simple promise ... for MY HEART, for YOUR HEART, for ALL OUR HEARTS»  »    یک قول ساده…… برای سلامت قلب من، قلب تو و قلب همه ما» عنوان شده است.

هدف این است که افراد بدانند چگونه می توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب خود را حفظ کنند. قلب مرکز سلامتی هر فرد است. فقط چند اقدام ساده مانند تغذیه سالم تر ، فعالیت بدنی بیشتر ، ترک دخانیات و ... می تواند سلامت قلب و رفاه کلی را بهبود بخشد.

 

  

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٧ - ١١:٢٢ / شماره خبر: ١٨١١٦٤ / تعداد نمايش: 198  


لیست اخبار >>