دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > اجرای سیاست های کاهش آسیب اعتیاد از برنامه های مهم وزارت بهداشت
 


اجرای سیاست های کاهش آسیب اعتیاد از برنامه های مهم وزارت بهداشت

دکتر قدوسی خبر داد

  اجرای سیاست های کاهش آسیب اعتیاد از برنامه های مهم وزارت بهداشت

 مسئول برنامه کاهش آسیب دفتر سلامت روانی ،اجتماعی و اعتیاد اظهار داشت: اجرای سیاست های کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد یکی از برنامه های مهم و اولویت دار معاونت بهداشت وزارت بهداشت در سال جاری است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت،دکتر سید ابراهیم قدوسی در نشست کارگاه آموزشی کاهش آسیب اعتیاد که به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد با اشاره به اینکه از سال ۸۲ مراکز گذری اعتیاد در کشور راه اندازی شد و در سال های اخیر توسعه این مراکز بیشتر مورد توجه قرار گرفت تصریح کرد: در سال جاری اعتبارات مناسبی به منظور کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد اختصاص یافته و تا کنون بخش قابل توجهی از آن تخصیص داده شده است.

وی با بیان اینکه در قالب برنامه تحول نظام سلامت از سال ۹۳، روان شناسان نیز به گروه های مراقبت از سلامت افزوده شدند و تا کنون یک هزار و ۵۰۰ روانشناس جذب حوزه بهداشت شده اند تصریح کرد: حضور این روانشناسان در تیم های مراقبت سلامت نقش موثری در کاهش آسیب و پیشگیری از اعتیاد دارد.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری نگرانی خاصی برای تامین منابع مالی برای اجرای برنامه ها نداریم اظهار داشت: با تامین اعتبارات می توان ضمن اجرای برنامه های حوزه کاهش آسیب های اعتیاد، نسبت به پاسخگویی نیز خود را آماده نگه داریم.

دکترقدوسی با اشاره به اینکه در سال های گذشته نزدیک به ۷۰ درصد موارد ابتلا به HIV در کشور به دلیل اعتیاد تزریقی بود و در سال های اخیر با اقدامات مناسب و تعامل و همکاری که میان دفتر کاهش آسیب اعتیاد و مدیریت بیماری های غیر واگیر صورت گرفت این میزان به ۴۰ درصد کاهش یافته است تصریح کرد: اما باید این را نیز گفت که همچنان اعتیاد تزریقی نخستین عامل ابتلا به HIV در کشور به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر سیاست وزارت بهداشت، تقویت و گسترش تیم های سیار است خاطر نشان کرد: در سال جاری قریب به راه اندازی ۳۰ تیم سیار در کشور پیش بینی شده است .

مسئول برنامه کاهش آسیب دفتر سلامت روانی ،اجتماعی و اعتیاد به اجرای طرح نوین موبایل سنتر اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح در حال حاضر در سه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، کرمانشاه و ایران به صورت پایلوت در حال اجراست و توزیع سرنگ و سرسوزن ارائه خدمات حمایتی مانند توزیع غذای گرم، چای، بسته‌های آموزشی، توزیع لباس و بسته‌های بهداشت فردی،انجام مشاوره، اجرای برنامه‌های آموزش گروهی، انجام تست‌های سریع تشخیصی بیماریها از جمله HIV‏/AIDS و درمان‌های ساده علامتی ارائه می شود.

وی اظهار داشت: گروه هدف این برنامه افراد کارتن خواب مصرف کننده مواد می‌باشند و خدمات در محل پاتوق‌های تجمع این افراد ارائه می‌شود.

دکتر قدوسی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد را یکی از دانشگاه های پیشرو در حوزه کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد برشمرد و تصریح کرد: راه اندازی ۵ مرکز گذری اعتیاد، ایجاد دو تیم سیار برای امداد رسانی به معتادان پرخطر خیابانی و راه اندازی موبایل ون از جمله اقداماتی است که در مشهد انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: در این نشست نیز ضمن بررسی اقدامات و شاخص های اجرا شده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه اعتیاد، از ایده های این دانشگاه نیز برای اجرا در سطح کشور استفاده می شود.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧ - ٠٩:٤٩ / شماره خبر: ١٨٢٣٨٧ / تعداد نمايش: 120  


لیست اخبار >>