دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > دلایل مهمی که اهمیت توجه به سلامت زنان را نشان می دهد
 


دلایل مهمی که اهمیت توجه به سلامت زنان را نشان می دهد

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اعلام کرد

  دلایل مهمی که اهمیت توجه به سلامت زنان را نشان می دهد

 سلامت زنان در همه خانواده ها به عنوان فرزند، خواهر، همسر، مادر یا مادر بزرگ اهمیت خاصی دارد. چند دلیل مهم این اولویت را حمایت می کند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت همزمان با هفته سلامت بانوان ایران گفت: زنان آسیب پذیرترند و در نتیجه بیشتر از مردان در جستجوی خدمات سلامت بر می آیند و پاسخگویی به این نیاز  وظیفه اصلی نظام سلامت است .

وی افزود: زنان محور و مدیر سلامت خانواده و یار و همکار ارائه دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند و بخش مهمی از فعالیتهای مربوط به خود مراقبتی و مراقبت در منزل به عهده آنان است. آنها بطور معمول مدیریت و برنامه ریزی سلامت خانواده از واکسیناسیون کودکان گرفته تا تغذیه نوجوانان و کاستن از استرسهای بزرگترها و ارائه خدمات به سالمندان را به عهده دارند. بخش سلامت تغذيه از مزرعه تا سفره نیز معمولا عرصه تصمیم گیری بانوان است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر آثار نامطلوب بیماری و مرگ و میر مادر بر سلامت اعضای خانواده غیر قابل چشم پوشی است. زنان به عنوان مادر در خانواده محور سلامت خانواده بوده و مرگ ومير، ناتواني و رفتارهاي  آنها ، همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثير قرار مي دهد،  از جمله این موارد می توان خطرات تهدید کننده سلامتی مادران  بر سلامت سایر گروهها ی سنی در خانواده را نام برد ( انتقال مادر به جنین ، اثر سوء تغذیه  و دیابت و فشارخون مادر بر جنین، اثر استعمال دخانیات بر سلامت جنین و سایر افراد خانواده) همچنین بررسی ها نشان داده است که  نرخ  مرگ و میر کودکانی که مادر از دست داده اند، افزایش قابل توجهی داشته است .

برکاتی بیان داشت: افزایش موارد کار و کاهش تحصیل در فرزندان مادر از دست داده  نیز از سایر آثار نا مطلوب است. مرگ مادر نه فقط به دلایل مرتبط با حاملگی و زایمان بلکه به دلایل دیگر نیز به همان اندازه برای خانواده فاجعه آمیز و درتمامی ابعاد ،دردناک و جبران ناپذیر است.

وی افزود: با توجه به يادگيري رفتار در خانواده و نقش مادران در شبكه يادگيري اجتماعي، آثار رفتارها ی زنان و مادران بر جنبه هاي مختلف سلامت و بيماري و تاثير آن در فرهنگ رفتاري همه اعضاي خانواده بر هيچكس پوشيده نيست.

وی تصریح کرد: ازطرف دیگر اکثریت ارائه دهندگان خدمات سیستم خدمات بهداشتی درمانی در سراسر کشور را زنان تشکیل می دهند و این موضوع نقش مستقیم زنان در ارتقای سلامت جامعه را نیز آشکار می کند و بالاخره اینکه زنان نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در خصوص اهمیت فعالیت جسمانی زنان و شعار سال 97 هفته ملی سلامت بانوان گفت: دستیابی به هدف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه برای کاهش زندگی بدون تحرک به میزان 10 درصد و تاثیر فعالیت فیزیکی بر کلیه ابعاد سلامت آنان از بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها به عنوان اولی ترین علل مورتالیتی تا مشکلات روانی اجتماعی، اسکلتی عضلانی، ناباروری و غیره به عنوان مهمترین علل موربیدیتی زنان راهی جز انجام مداخلات اساسی در خصوص افزایش فعالیت فیزیکی پیش پای ما نمی گذارد که در چارچوب راهبرد هایی مورد پیگیری قرار می گیرد.

وی این راهبر دها را چنین برشمرد: اجرای دقیق مشاوره برای بهبود فعالیت فیزیکی در بسته خدمات گروههای سنی مختلف برای گیرندگان خدمات بهداشتی در واحدهای تابعه، هماهنگی برون بخشی برای فراهم نمودن شرایط حامی فعالیت فیزیکی در محیط کار و زندگی و تحصیل،  ترویج فعالیت فیزیکی؛ آموزش عمومی گروههای مختلف جامعه در برنامه های آموزشی از طریق رسانه های ملی و محلی در پویشهای ملی و استانی برای ترویج فعالیت فیزیکی در اقشار مختلف جامعه که انتخاب محور فعالیت فیزیکی در هفته ملی سلامت بانوان سال جاری به همین دلیل است.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - ١٣:٥٥ / شماره خبر: ١٨٢٥٢٢ / تعداد نمايش: 91  


لیست اخبار >>