يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > مردان نسبت به خانم‌ها مواجهه بیشتری با ریسک فاکتورها دارند/ نسبت مرگ‌ و میر در آقایان نسبت به خانم‌ها در حوادث ترافیکی ۳ به ۱ است
 


مردان نسبت به خانم‌ها مواجهه بیشتری با ریسک فاکتورها دارند/ نسبت مرگ‌ و میر در آقایان نسبت به خانم‌ها در حوادث ترافیکی ۳ به ۱ است

معاون بهداشت وزير بهداشت:

  مردان نسبت به خانم‌ها مواجهه بیشتری با ریسک فاکتورها دارند/ نسبت مرگ‌ و میر در آقایان نسبت به خانم‌ها در حوادث ترافیکی ۳ به ۱ است

 سومین کنگره سلامت مردان و یازدهمین کنگره مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری و ناباروری چهارشنبه اول اسفندماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت،در افتتاحیه این مراسم که با حضور دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استاد دکتر ملک افضلی ، روسای انجمن‌های علمی مختلف، روسای مراکز تحقیقاتی، متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه حضور داشتند، دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن مرور وضعیت سلامت مردان در ایران و اقدامات وزارت بهداشت به زیرساخت‌های خوب نظام سلامت و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه سلامت به دلایل مختلف مردان کمتر مراجعه می‌کنند و برعکس زنان مشارکت و مراجعات بیشتری به مراکز بهداشتی دارند.

وی افزود: سال ۲۰۰۷ به‌طور ویژه با همکاری انجمن‌های علمی در دفتر سلامت جمعیت برای گروه‌های سنی مختلف ازجمله آقایان و سالمندان برنامه‌های خاصی تدوین شد که روی سلامت مردان تمرکز داشت. در ایران نیز از سال ۸۴ برنامه سلامت مردان شروع شد.

دکتر رئیسی در ادامه بر اساس مطالعات انجام‌شده به تفاوت‌های آماری بین خانم‌ها و آقایان اشاره کرد و افزود:  پوشش بیمه‌ای خانم‌ها در کشور  بیش از ۹۳% و مردان کمتر ۹۱%  است. ۹۷ % مردان حداقل یک ریسک فاکتور برای بیماری‌های قلبی دارند و ۴۵ % آنها مبتلا به افزایش وزن و چاقی  هستند. در۸۹% مردان تغذیه ناسالم ، ۲۰% استعمال سیگار، ۱۸ درصد مبتلا به فشارخون بالا، ۲۵% دیس لیپیدمی و ۱۷ درصد از آقایان در کشور مصرف فست فود مشاهده می‌شود  که تمامی این میزان‌ها در خانم‌ها کمتر است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به فقدان تحرک فیزیکی در کل جمعیت خاطرنشان کرد که علل مرگ‌و میر در مردان در رده سنی ۷۰-۳۰ سال به ترتیب مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی(در صدر)، حوادث ترافیکی، دیابت، سرطان به‌ویژه سرطان‌های گوارش و فشارخون بالا هست.

به گفته وی آقایان در همه رده‌های سنی نسبت به خانم‌ها مواجهه بیشتری با ریسک فاکتورها دارندو در حوادث ترافیکی نسبت مرگ‌ومیر در آقایان نسبت به خانم‌ها ۳ به ۱ است. همچنین اقدام به خودکشی و خودکشی‌های موفق در مردان بسیار بیشتر مشاهده می‌شود.

دکتر رئیسی کنترل ریسک فاکتورها و پیشگیری، پوشش بیشتربا شبکه‌های اجتماعی، افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی، توانمندسازی و آموزش را ازجمله استراتژی‌های نظام سلامت در راستای ارتقای سلامت مردان برشمرد و خاطرنشان کرد که در تغییرات الگو و سبک زندگی امروزه موضوع تغذیه، فعالیت فیزیکی و استعمال دخانیات مدنظر قرارگرفته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خود مراقبتی را نکته مهمی برشمرد و با اشاره به این‌که در نظام سلامت خدمات به‌صورت اکتیو یا پسیو ارائه می‌شود گفت: در مدل پسیو ارائه‌دهندگان در مراکز بهداشت حضور دارند و مردم به آن‌ها برای دریافت خدمات مراجعه می‌کنند. اما  در مدل اکتیو ارائه‌دهندگان خدمات به‌صورت فعالانه فراخوان داده و به مردم خدمت‌رسانی کنند.

وی در ادامه افزود: راه سوم این است که خود مراقبتی را توسط مدیاهایی به نظام سلامت وصل کنیم. یعنی هر خانه را تبدیل به مرکزی کنیم که بتواند سلامتی افراد خانواده را رصد کند و با استفاده از مدیاها و اپلیکیشن های خود مراقبتی اطلاعات آنها  به هسته اصلی نظام سلامت وصل شود و این یکی از راه حلها برای ایجاد آگاهی بیشتر است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: در گام‌های اجرایی بحث پزشک خانواده در گام پنجم آن‌که مختص خود مراقبتی است اپلیکشن استانداردی در حال طراحی است که می‌تواند به پرونده سلامت افراد متصل شود و انشاءا... سال آینده راه‌اندازی می‌شود. در این اپلیکیشن  فرد می‌تواند اطلاعات سلامتی خود را وارد کند. با توجه به اتصال آن به سامانه نظام سلامت  فرد می‌تواند از وضعیت سلامتی خود اطلاع یابد و هنگام مراجعه به پزشک می‌تواند  پرونده سلامت خود را در اختیار وی قرار دهد.

وی در خاتمه سخنان خود با اشاره به مراجعه کمتر مردان به مراکز بهداشتی برنامه‌ریزی برای رفع این مشکل را ضروری برشمرد و تأکید کرد باید دسترسی مردان به خدمات را افزایش داد ،راه‌اندازی این اپلیکیشن در این خصوص بسیار کمک‌کننده است و باید جامعه را آگاه کرده و در این زمینه مشارکت دهیم زیرا ما از طریق مراکز بهداشتی به‌تنهایی نمی‌توانیم همه خدمات را ارائه دهیم.  

 

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ١ اسفند ١٣٩٧ - ١٨:٤٤ / شماره خبر: ١٨٧٢٠٥ / تعداد نمايش: 45  


لیست اخبار >>