پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > طرح تحول سلامت نقطه عطفی در ارائه خدمات سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی
 


طرح تحول سلامت نقطه عطفی در ارائه خدمات سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد اعلام کرد

  طرح تحول سلامت نقطه عطفی در ارائه خدمات سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی

 مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت طرح تحول سلامت را نقطه عطفی در ارائه خدمات سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر احمد حاجبی گفت: در هفته سلامت سال 98 که از اول تا هفتم اردیبهشت با شعار «مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» برگزار می شود، روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت با عنوان «مراقبت های اولیه بهداشتی و سلامت روان» معین شده است.

وی افزود: خدمات سلامت روان 30 سال پیش در شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی ادغام شد و در سال 1369 سلامت روان به عنوان جزء نهم خدمات بهداشتی اولیه در نظر گرفته شد.

حاجبی ادامه داد: در ابتدا خدمات بر اساس شرح وظایفی که برای بهورزان طراحی گردید شامل چهار وظیفه اصلی تحت عنوان شناسایی، ارجاع، آموزش و پیگیری در حوزه سلامت روان در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: به طور عمده تمرکز بر روی پنج گروه از اختلالات بود؛ اختلالات رواني خفيف، شدید، صرع، عقب ماندگی ذهنی و سایر اختلالات (عمدتاً مشکلات دوران کودکی)

حاجبی ادامه داد: ارزیابی اثربخشی ادغام این خدمات در طی سال های پس از ادغام نشان داد که ساده کردن خدمات تخصصی و تفویض این وظایف به نیروهای غیرتخصصی از قبیل بهورز با موفقیت و اثربخشی همراه بود ولی با گذشت زمان و به ویژه از اوایل دهه 80 به دلیل تغییر نیاز جامعه و از طرفی تغییر شکل مشکلاتی که نظام سلامت با آنها روبرو بود از قبیل آسیب های اجتماعی، نظام سلامت را به این واداشت که خدمات نوینی جهت ارائه به عموم جامعه طراحی نمايد.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد گفت: در همین سال ها رویکردهای پیشگیری اولیه در دستور کار حوزه سلامت روان قرار گرفت به گونه ای که آموزش های مهارت های زندگی و مهارت های فرزندپروری که به نوعی در راستای ارتقای سلامت روان و پیشگیری اولیه از مشکلات موثر خواهند بود، به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: این رویکرد، یعنی فراهم نمودن خدمات نوین در حوزه سلامت روان با توجه به تغییر نیاز جامعه تداوم پیدا کرد و حوزه سلامت روان در طی سال های دهه 80 تلاش کرد که علاوه بر افزایش پوشش کمی، ارتقای کیفی این دسته از خدمات را به مرحله اجرا درآورد.

حاجبی افزود: نکته ای که در طی این سال ها همواره در خدمات رسانی حوزه سلامت روان مشهود بود به کارگیری افرادی با تحصیلات مرتبط در این حوزه و آمادگی بيشتر برای ارائه خدمات تخصصى تر بود.

وی بیان داشت: در واقع این نیاز احساس می شد که حضور افرادی با تحصیلات در حوزه روانشناسی بالینی و به کارگیری آنها تحت عنوان کارشناس سلامت روان به نیازی مبرم تبدیل شده است. چرا که ارائه خدمات تخصصی در حوزه سلامت روان با رویکرد پیشگیری اولیه می تواند به عنوان یک راهبرد در کاهش بار بیماری ها و مشکلات حوزه سلامت روان تاثیرگذار باشد.

حاجبی خاطرنشان کرد: می توان ار طرح تحول سلامت به عنوان نقطه عطفی در به کارگیری این گروه از کارشناسان یاد کرد. به دنبال حمایت یابی و توجیه نیاز به جذب این گروه از کارشناسان وزیر و معاون وقت بهداشت با به کارگیری کارشناسان سلامت روان موافقت کرده و این امر منجر به جذب بیش از 1700 روانشناس تاکنون در نظام ارائه خدمات بهداشتی شده است.

وی تصریح کرد: عمده ترین وظیفه این کارشناسان تلاش برای ارتقای سطح سلامت روان جامعه و پیشگیری اولیه از بروز اختلالات روانپزشکی می باشد.

وی افزود: در حال حاضر این کارشناسان در حوزه آموزش های روانشناختی، آموزش مهارت های فرزندپروری، آموزش مهارت های زندگی، مداخلات روانشناختی در حوزه مصرف مواد، حمایت های روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا، پیشگیری از خودکشی و سایر موارد فعالیت می کنند.

حاجبی در پایان اعلام کرد: خوشبختانه نتایج ارزیابی های اولیه نشان دهنده پوشش قابل قبول خدمات در گروه های هدف و رضایتمندی گیرندگان خدمات است.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٣:٥٢ / شماره خبر: ١٨٩٣٤٤ / تعداد نمايش: 203  


لیست اخبار >>