چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تمرکز بر روی آموزش، آگاهی واطلاع رسانی در «بسیج ملی کنترل فشار خون»/ حداقل 40 درصد افراد از بیماری فشار خون خود بی خبرند
 


تمرکز بر روی آموزش، آگاهی واطلاع رسانی در «بسیج ملی کنترل فشار خون»/ حداقل 40 درصد افراد از بیماری فشار خون خود بی خبرند

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اعلام کرد

  تمرکز بر روی آموزش، آگاهی واطلاع رسانی در «بسیج ملی کنترل فشار خون»/ حداقل 40 درصد افراد از بیماری فشار خون خود بی خبرند

 معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اعلام کرد در نیمه اول مدت زمان اجرای «بسیج ملی کنترل فشار خون» تمرکز بر روی آموزش، آگاهی و اطلاع رسانی است.

دکتر علیرضا مهدوی به روابط عمومی معاونت بهداشت گفت: این بسیج ملی از 27 اردیبهشت تا 15 تیرماه برگزار می شود و به دلیل تقارن آن با ماه مبارک رمضان و امکان اینکه اندازه گیری فشار خون افراد در این ماه به دلیل روزه داری کمتر از میزان واقعی نشان دهد، در این طرح تا 17 خردادماه تمرکز بیشتر بر روی آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به مردم و ارائه دهندگان خدمت خواهد بود و سپس در نیمه دوم اندازه گیری های فشار خون در ایستگاه های ثابت و سیار و همچنین مراکز و پایگاه های سلامت معاونت بهداشت انجام می شود.

 

 

 

وی اظهار داشت: در سامانه یکپارچه بهداشت "سیب" نیز یک خدمت به صورت ویژه طراحی شده است که مطابق آن هر فرد بالای 30 سال که به مراکز بهداشتی برای دریافت خدمت مراجعه کند فشار خونش اندازه گیری خواهد شد.

 

 

 

مهدوی بیان کرد: در کنار این یک سامانه نیز برای خوداظهاری افراد به آدرس salamat.gov.ir طراحی شده است.

 

 

 

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: مشارکت دستگاه ها در این طرح بسیار مهم است. تاکنون تجربه مشارکت سازمان ها و نهادها در بسیج ها و کمپین ها را داشته ایم ولی این بار برنامه به صورت الکترونیک انجام می شود. داده ها در یک سامانه ثبت می شوند و این مزیت را دارد که مشارکت هر نهادی که ایستگاه و پرسشگر داشته باشد به نام خود آن نهاد در سامانه ما ثبت می شود و بر این اساس بعد از طرح می توانیم میزان مشارکت هر نهادی را مشخص کنیم.

 

 

 

وی خاطر نشان کرد: انجام کار گروهی و تیمی و ارتقای آگاهی مردم درباره فشار خون دو هدف عمده این بسیج ملی است. زیرا حداقل 40 درصد افرادی که فشار خون دارند از وجود این بیماری درخود بی خبرند و از بین افرادی هم که خبر دارند تقریباً نیمی از آنان کنترل درستی بر روی فشار خون خود ندارند.

 

 

 

مهدوی تصریح کرد: بعد از اتمام زمان طرح نیز از طریق شماره تلفن همراه و کدملی افراد پیگیر درمان افرادی که نیاز به مراقبت دارند و در طول «بسیج ملی کنترل فشار خون» شناسایی شده اند خواهیم بود.

 

 

 

وی بیان کرد: درمان نیز از اصلاح الگوی غذایی افراد شروع می شود تا درمان دارویی و الزاماً همه افراد در این طرح دارو دریافت نخواهند کرد.

 

 

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨ - ٠٩:٤١ / شماره خبر: ١٩٠٦٢١ / تعداد نمايش: 165  


لیست اخبار >>