چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > 10 مورد فوتی ناشی از گزش جانوران زهری از ابتدای سال تاکنون در کشور
 


10 مورد فوتی ناشی از گزش جانوران زهری از ابتدای سال تاکنون در کشور

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد:

  10 مورد فوتی ناشی از گزش جانوران زهری از ابتدای سال تاکنون در کشور

 رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: در سال 98 تاکنون 10 نفر در اثر گزش جانوران زهری فوت کرده اند که 9 مورد عقرب گزیدگی و یک مورد مارگزیدگی بوده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر محمد مهدی گویا صبح امروز  با اعلام این خبر در «سمینار علمی گزش جانوران زهرآگین» گفت: در اصلاح نظام ثبت، موارد گزش، عوارض ناشی از آن، موارد فوتی و ادغام این برنامه در شبکه باید باید مورد توجه قرار گیرد.

وی به نقل از کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل، مارگزیدگی را چالش پنهان سلامت در دنیا عنوان کرد و افزود: تعداد مارگزیدگی به عنوان مهم ترین بیماری گرمسیری در برخی از کشورها، سالانه به یک میلیون مورد می رسد.

وی ادامه داد: در سال 2017 در اولین نشست تخصصی مارگزیدگی که توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد پیش نویس برنامه جهانی مدیریت مارگزیدگی تهیه شد. هدف از این برنامه کاهش میزان مرگ و ناتوانی ناشی از مارگزیدگی به نصف تا سال 2030 بود.


رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با اعلام اینکه بیشترین مارگزیدگی به قاره آسیا مربوط می شود، گفت: روزانه 7500 نفر در دنیا مارگزیده می شوند و روزی 2000 نفر می میرند.

دکتر گویا افزود: سالانه 5 میلیون و 400 هزار مورد مارگزیدگی در دنیا اتفاق می افتد، 2 میلیون و 700 هزار نفر علائم ناشی از سم مار را پیدا می کنند، 400 هزار نفر ناتوانی طولانی یا قطع عضو می شوند و 140 هزار نفر نیز فوت می کنند.

وی با اشاره به این که هر 5 دقیقه یک مارگزیدگی در دنیا رخ می دهد، ادامه داد: از هر 50 نفر که مارگزیده می شوند یک نفر می میرد و پنج نفر دچار عوارض ناتوانی می شوند.

وی روستائیان، کشاورزان و کودکان را بیشترین اقشار آسیب دیده از این مخاطره نام برد و گفت: فلج اندام، فلج تنفسی، اختلال انعقادی، خونریزی شدید و مرگبار، نارسایی کلیه، آسیب های بافتی شدید، قطع عضو و مرگ، عواض ناشی از مارگزیدگی است.

وی در پایان مسئولیت سه استان اصلی درگیر در سیل اخیر را به دلیل جابجایی احتمالی مارها و عقرب ها سنگین دانست.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ - ١٢:٢٥ / شماره خبر: ١٩٤١٦٠ / تعداد نمايش: 123  


لیست اخبار >>